W ustawie budżetowej na 2010 r. przewidziane zostały kwoty dotacji przedmiotowych na dofinansowanie lub finansowanie zadań wykonywanych na rzecz rolnictwa w kwocie blisko 126 milionów złotych. Dotacje obejmują zadania w zakresie postępu biologicznego w produkcji roślinnej i zwierzęcej, ochrony roślin oraz rolnictwa ekologicznego.
Kierunki dotowania, szczegółowy sposób i tryb udzielania oraz rozliczania dotacji przeznaczonych na dofinansowanie zadań na rzecz rolnictwa określa obowiązujące od 27 maja 2010 r. rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 maja 2010 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 91, poz. 595). Tym samym nie obowiązuje już rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 13 kwietnia 2007 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 67, poz. 446).
Zgodnie z nową regulacją dotacja produkcji zwierzęcej może być udzielona, jeżeli realizacja programu ochrony zasobów genetycznych została potwierdzona w zaświadczeniu wydanym przez podmiot działający w zakresie ochrony zasobów genetycznych poszczególnych gatunków zwierząt. Potwierdzoną kopię tego zaświadczenia wraz z wnioskiem o udzielenie dotacji składa się do Dyrektora Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt. Do wniosku dołącza się również rozliczenie kosztów kwalifikujących się do objęcia dotacją (rodzaje kosztów określa załącznik nr 1 do rozporządzenia). Wnioski są weryfikowane pod względem formalnym i rachunkowym. Wypłaty odbywają się raz lub dwa razy w roku w zależności od rodzaju hodowanych zwierząt.
Dotacje do ochrony roślin przysługują podmiotom na pokrycie kosztów odkażania powierzchni magazynowych, środków transportu, maszyn lub urządzeń. Podmiot wykonujący usługę zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji usług, która powinna zawierać wszelkie dane producenta rolnego, rodzaj odkażanej powierzchni bądź przedmiotów, rodzaj zastosowanego środka oraz zaświadczenie potwierdzające wykonanie usługi. Wniosek o udzielenie dotacji składa się do Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa za pośrednictwem właściwego inspektora wojewódzkiego.
W ramach wspierania rolnictwa ekologicznego dotacje udzielane są organizacjom badawczym na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną w zakresie produkcji, uprawy, nawożenia, ochrony roślin, przetwórstwa produktów roślinnych i zwierzęcych, ochrony zdrowia zwierząt oraz marketingu i promocji. Wniosek wraz wstępną kalkulacją składa się do Ministra Rolnictwa. Organizacja badawcza otrzymuje dotację z zastrzeżeniem, że przekaże Ministrowi Rolnictwa nieodpłatnie wyniki badań oraz, że będzie te wyniki udostępniać na swojej stronie internetowej przez 5 lat.
Dotacje na dofinansowanie kosztów postępu biologicznego w produkcji roślinnej udzielane są, jeżeli prowadzenie określonych badań wynika z potrzeby hodowli poszczególnych gatunków roślin uprawnych. Wniosek o taką dotację wraz z wstępną kalkulacją składa się do Ministra Rolnictwa. Tu również organizacja badawcza otrzymuje dotację z zastrzeżeniem, że przekaże nieodpłatnie wyniki badań oraz, że będzie te wyniki udostępniać na swojej stronie internetowej przez 5 lat.
Przepisy rozporządzenia stosuje się też do wniosków o udzielenie dotacji za 2010 r. złożonych od dnia 1 stycznia 2010 i jeszcze nierozpatrzonych.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line