Z ustawy o doradztwie podatkowym ma być usunięty przepis zakazujący reklamy usług świadczonych przez doradców podatkowych. Doradcy będą mogli też prowadzić inną działalność - wynika z opracowanego przez Ministerstwo Finansów i opublikowanego na początku marca 2009 r. projektu nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym.
Mimo, że proponowana zmiana w ustawie nie oznacza automatycznego zniesienia zakazu reklamy, to dzięki niej samorząd doradców podatkowych uzyska większy wpływ na ten zakaz. Jak powiedział PAP Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Zbigniew Maciej Szymik, samo środowisko będzie decydować, czy i w jakim stopniu doradca podatkowy będzie mógł reklamować swoje usługi. Sprawa ta będzie uregulowana tylko w zasadach etyki doradców podatkowych. Przewodniczący samorządu poinformował, że decyzję o tym prawdopodobnie podejmie zjazd, który odbędzie się w styczniu 2010 roku.
Projekt znosi także istniejący obecnie obligatoryjny obowiązek wykreślenia z listy doradcy podatkowego, który spóźnił się, np. jeden dzień z zawarciem obowiązkowego ubezpieczenia OC. Istotną zmianą będzie również poszerzenie kompetencji doradców o prowadzenie spraw celnych i związanych z egzekucją administracyjną. Ponadto doradcy będą mogli tworzyć tzw. spółki multidyscyplinarne, zakładane wspólnie z adwokatami, radcami prawnymi i biegłymi rewidentami. Nowelizacja ustawy pozwoli doradcom prowadzić także inną działalność niż doradztwo, czego obecnie nie mogą robić.
Jakie zmiany?
Podstawowym celem nowelizacji ustawy jest – stosownie do wymagań dyrektywy 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącej usług na rynku wewnętrznym - usunięcie barier w podejmowaniu i prowadzeniu działalności usługowej w zakresie doradztwa podatkowego. Zaproponowane w projekcie ustawy zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym dotyczą:
-dopuszczenia możliwości wykonywania zawodu doradcy podatkowego w spółce komandytowo – akcyjnej,
-umożliwienia wykonywania zawodu doradcy podatkowego w spółkach niemających osobowości prawnej, w których wspólnikami są podmioty uprawnione do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 3 ustawy o doradztwie podatkowym (tzw. spółki multidyscyplinarne),
-zniesienia generalnego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez doradcę podatkowego wykonującego zawód, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, iż prowadzona działalność gospodarcza nie może stać w sprzeczności z zasadami etyki zawodowej doradcy podatkowego,
-likwidacji całkowitego zakazu reklamy,
-wprowadzenia możliwości porównywania ubezpieczeń.
Niezależnie od zmian związanych z implementacją dyrektywy usługowej, w niniejszym projekcie ustawy zaproponowano zmiany w zakresie niektórych zasad wykonywania doradztwa podatkowego oraz funkcjonowania Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Do najistotniejszych zmian w zasadach wykonywania zawodu należą :
-umożliwienie doradcom podatkowym występowania przed organami celnymi oraz sądami administracyjnymi w sprawach obowiązków celnych,
-umożliwienie występowania przed sądami administracyjnymi w sprawach egzekucji administracyjnej,
-zrównanie w prawach z adwokatami i radcami prawnymi w zakresie trybu zwalniania doradcy podatkowego z zachowania tajemnicy zawodowej,
-zrównanie w prawach z adwokatami, radcami prawnymi oraz rzecznikami patentowymi w zasadach uwierzytelniania dokumentów składanych w toku postępowania administracyjnego.
Pozostałe zmiany mają charakter porządkowy i uściślający.