Nowe narzędzie obowiązuje od 3 kwietnia 2018 r., wprowadziła ją ustawa o Sądzie Najwyższym. Mogą ją wnosić do SN Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich, w sytuacjach jeżeli jest to konieczne dla zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, o ile orzeczenie sądu narusza zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji. Przesłankami są też naruszenie przez wyrok w sposób rażący prawa poprzez jego błędną wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie albo gdy zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego.
Czytaj: Prawie 3 tys. wniosków o skargi nadzwyczajne jest już u RPO>>
Terminy są istotne
Zgodnie z art. 89 par. 3 ustawy o SN przewidziany jest pięcioletni termin do wniesienia skargi, liczony od dnia uprawomocnienia się orzeczenia. Na bieg tego terminu nie wpływa doręczenie stronie odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Skarga nadzwyczajna może zostać wniesiona, nawet jeśli uzasadnienie orzeczenia nie zostało sporządzone ze względu na brak stosownego wniosku. W takim przypadku w myśl art. 92 po wniesieniu skargi Sąd Najwyższy może zażądać sporządzenia uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia przez sąd, który je wydał.
Cena promocyjna: 55.2 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Pięcioletni termin, liczony od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, dotyczy zaskarżania orzeczeń, które stały się prawomocne od dnia 3 kwietnia 2018 r. - czyli od momentu wejścia w życia ustawy.
Czytaj: Dziecko przez błąd sądu dziedziczy długi - RPO kieruje do SN skargę nadzwyczajną>>
W przypadku pozostałych spraw, które uprawomocniły się po dniu 17 października 1997 r. obowiązuje okres 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy. Czyli upływa on 3 kwietnia 2021 r.
MS chce wydłużenie okresu przechowywania akt
Resort sprawiedliwości przygotował nowelizację rozporządzenia dotyczącego przechowywania akt spraw sądowych oraz ich przekazywania do archiwów państwowych lub niszczenia.
Zaproponował w nim wydłużenie do dnia 3 lipca 2021 r. przechowywania w sądzie akt spraw zakończonych prawomocnie po 17 października 1997 r., niezaliczonych do akt archiwalnych, których końcowy termin przechowywania upływa przed 3 kwietniem 2021 r. Wyjątkiem są sprawy o wykroczenia i wykroczenia skarbowe - w których skargi wnieść nie można.
W uzasadnieniu podkreślono, że ten termin - trzy miesiące od ostatniego terminu na wniesienie skargi nadzwyczajnej w sprawach uprawomocnionych po 17 października 1997 r., wydaje się być wystarczający. Zaznaczono, że zarówno RPO jak i Prokurator Generalny, jeśli uznają, że skarga może być zasadna, zdołają w tym czasie uzyskać z sądów potrzebne akta.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.