W komenatrzu opublikowanym w Systemie Informacji Prawnej LEX autorka stwierdza, że informatyzacja wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności postępowania cywilnego jest procesem dynamicznym. Co szczególnie ważne, proces ten przestaje mieć charakter wybiórczy, odnoszący się jedynie do określonych typów postępowań i czynności sądowych, a zaczyna nabierać charakteru kompleksowego i wszechstronnego modelu rozpoznawania i rozstrzygania spraw cywilnych oraz wykonywania sądowych tytułów wykonawczych. Nowy model prawa cywilnego procesowego, w którym szczególną rolę odgrywa efektywne wykorzystywanie systemów teleinformatycznych oraz środków komunikowania się na odległość dla zwiększenia sprawności wymiaru sprawiedliwości, a także poszerzenia dostępności informacji o prawie i orzecznictwie, stanowi konsekwencję procesu informatyzacji obecnego we wszystkich sferach życia społecznego i gospodarczego.
Jak zauważa autorka komenatrza, strony postępowania oczekują szybkiego i bezproblemowego dostępu do wyselekcjonowanych informacji. Przy tradycyjnie prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych i klasycznym przesyłaniu informacji drogą pocztową, spełnienie takiego oczekiwania jest bardzo utrudnione. Za wcześnie, by z przekonaniem prognozować, że elektronizacja postępowania cywilnego przyniesie w krótkim okresie wymierne korzyści w zakresie przyspieszenia postępowań. Więcej>>
Cyfryzacja postępowania egzekucyjnego ma nie tylko plusy
Rozwoju cyfryzacji nie da się powstrzymać, chociaż procesy informatyzacji niosą ze sobą nie tylko szanse, ale również zagrożenia. Dotyczy to także porcedru prawnych - pisze Joanna Makowska.