Jak pisze adwokat dr Maciej Kiełbowski z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, NSA rozstrzygnął tym postanowieniem sprawę, w której strona skarżąca wniosła w zwykłym, 30-dniowym terminie skargę od wydanej przez wojewodę decyzji uchylającej i przekazującej sprawę organowi I instancji do ponownego rozpoznania (zatem decyzji na zasadzie art. 138 § 2 k.p.a.).
- Rozstrzygnięcie sądu było po trochu salomonowe: z jednej strony nie zgodził się ze skarżącym, że w sprawie zainicjowanej przed wejściem w życie nowelizacji należało stosować przepisy stare (czyli wnieść skargę, nie sprzeciw), z drugiej jednak – zażalenie uwzględnił, opierając się na argumencie wywodzonym z art. 112 k.p.a.
Zgodnie z tym przepisem błąd w pouczeniu nie może szkodzić stronie, która wnosi określony środek zaskarżenia w zaufaniu do pouczenia zawartego w decyzji (innym rozstrzygnięciu) organu administracji. Strona nie może być bowiem obarczana błędem organu administracji w tym zakresie - pisze autor. Więcej>>
Błędne pouczenie nie może szkodzić stronie
Błąd w pouczeniu nie może szkodzić stronie, która wnosi określony środek zaskarżenia w zaufaniu do pouczenia zawartego w decyzji organu administracji. Strona nie może być bowiem obarczana błędem organu administracji - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.