Za kilka tygodni do konsultacji społecznych trafi przygotowywany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy o biegłych sądowych. Jego zadaniem ma być kompleksowe uregulowanie kwestii dotyczących m.in. powoływania oraz zwalniania biegłych, nadzoru nad wykonywaną przez nich pracą, ich doskonaleniem zawodowym oraz wynagradzaniem.

Jak poinformowało ministerstwo, w Polsce funkcjonuje obecnie ponad 20 tys. biegłych sądowych różnych specjalności. Zasady wykonywania przez nich pracy uregulowane są jednak w wielu aktach prawnych o różnej pozycji w hierarchii źródeł prawa, co - zdaniem resortu -  wpływa negatywnie na przejrzystość i spójność zawartych w nich norm". Dlatego właśnie potrzebna jest jedna regulacja prawna w formie ustawy, zastępująca dotychczasowe akty prawne.

Według przyjętych już przez rząd założeń do projektu, doprecyzowane mają zostać procedury naboru kandydatów na biegłych sądowych, rozważane jest też m.in. wprowadzenie procedury merytorycznego badania kompetencji kandydatów na biegłych przez komisję z udziałem ekspertów z danej dziedziny.
Według resortu sprawiedliwości procedura taka wyeliminowałaby sytuacje, w których ocena kompetencji kandydata byłaby dokonywana wyłącznie przez pryzmat przedłożonych przez niego dokumentów oraz zaświadczeń wystawianych przez pracodawcę, organizację zawodową, która może nie być w pełni obiektywna w ocenie swego pracownika bądź członka. - Podniesienie wymagań stawianych kandydatom na biegłych, w połączeniu z możliwością weryfikacji ich kompetencji przez komisję
winno przyczynić się do zapewnienia wysokiego poziomu opinii przygotowywanych na potrzeby organów wymiaru sprawiedliwości - można przeczytać w założenia ministerstwa.

W przygotowywanej ustawie mają zostać precyzyjnie określone kryteria i przesłanki, na podstawie których będzie można uzyskać wpis na listę biegłych oraz zasady uprawniające prezesa sądu do odwołania biegłego. Wprowadzona ma zostać także elektroniczna, ogólnodostępna lista biegłych sądowych z całego kraju. Poszczególni biegli, zgodnie z założeniami do projektu ustawy, zostaną także zobowiązani do prowadzenia repertoriów zawierających podstawowe informacje o wydawanych przez nich
opiniach.