Uchwała została przyjęta podczas XXIX Zwyczajnego Zebrania Delegatów Iustitii.
Czytaj: Sędzia Markiewicz: Neosędziowie muszą odejść, to podstawa naprawy wymiaru sprawiedliwości>>
Członkiem nie tylko sędzia, ale i asesor
Uchwała wprowadza w statucie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” wprowadza zmianę, zgodnie z którą ilekroć w mowa w nim o sędziach, chodzi również o asesorów.
Z kolei w par. 9 dotyczącym członków dopisano, że członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia obok sędziego sądu powszechnego, wojskowego, administracyjnego i Sądu Najwyższego, sędziego sądu lub trybunału międzynarodowego, a także sędziego w stanie spoczynku może być „asesor sądowy".
Skreślono również w par. 11 ust. 3 zgodnie z którym asesor sądowy, któremu powierzono pełnienie obowiązków sędziego mógł być kandydatem na członka Stowarzyszenia. Miał przy tym prawa i obowiązki członka z wyłączeniem biernego i czynnego prawa wyborczego, a członkostwo nabywał z chwilą powołania go na stanowisko sędziego.
Czytaj: Iustitia chce zdecydowanej reakcji KE w sprawie obecnej KRS>>
Nowoczesne sądownictwo pod nadzorem sędziów i zreformowanej KRS
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” przyjęło także uchwałę programową, w której uznało za jeden z priorytetów przygotowanie i wdrożenie rzeczywistej, kompleksowej reformy, która doprowadzi do stworzenia nowoczesnego sądownictwa na miarę XXI wieku.
- Spośród założeń ustrojowych, na których powinna się opierać taka reforma, należy wyróżnić:
- wprowadzenie w miejsce nadzoru administracyjnego Ministra Sprawiedliwości nad sądami powszechnymi systemu współzarządzania sądami przez zreformowaną Krajową Radę Sądownictwa i samorząd sędziowski;
- oparcie nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa na projekcie opracowanym przez Stowarzyszenie;
- wprowadzenie jednolitego stanowiska sędziego sądu powszechnego.
- czytamy w uchwale.
Czytaj w LEX: Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów i asesorów sądowych >>
Wskazano, że wieloletnie zaniedbania, błędy i nieodpowiedzialne działania władzy politycznej doprowadziły polskie sądy na skraj katastrofy.
- Nie chcemy i nie możemy być skansenem Europy, w którym konstytucyjne i traktatowe prawo do sądu jest fikcją. W dobie postępującej cyfryzacji i globalizacji, konieczne jest zapewnienie sprawnego, skutecznego i niezależnego wymiaru sprawiedliwości. W tym kontekście, Stowarzyszenie postuluje wdrożenie rozwiązań organizacyjnych oraz technologicznych, takich jak elektroniczne systemy zarządzania postępowaniami sądowymi, szerokie wsparcie informatyczne kadry orzeczniczej, podnoszenie kompetencji cyfrowych sędziów i pozostałych pracowników sądów, digitalizacja akt, zmiana systemów doręczeń sądowych oraz opiniowania - dodano.
Czytaj w LEX: Ustrojowe gwarancje niezawisłości asesora sądu powszechnego w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości >>
Iustitia przyznaje równocześnie, że nie da się tego osiągnąć bez właściwego finansowania sądownictwa w wieloletniej perspektywie, w ramach porozumienia ponad podziałami politycznymi.
- Pozwoli to na modernizację infrastruktury sądów, wdrożenie kompleksowych rozwiązań informatycznych, a także odpowiednie do zakresu zadań i odpowiedzialności wynagradzanie pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Oczekujemy uznania budowy nowoczesnego sądownictwa za cel strategiczny, istotny dla bezpieczeństwa Państwa Polskiego i przyjęcia stałego wskaźnika wydatków na sądownictwo na wzór obronności - podkreślono w uchwale.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.