Informacja o takich przygotowaniach legislacyjnych to reakcja resortu na wystąpienia rzecznika praw obywatelskich.
RPO przypomina, że zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego wykonawczego tymczasowo aresztowani mogą kontaktować się telefonicznie nie tylko z obrońcą, ale także z rodziną czy innymi osobami. Nadal jednak nie zostało wydane rozporządzenie, które określałoby zasady korzystania z telefonów. W odpowiedzi na wystąpienie RPO, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że w ministerstwie trwają intensywne prace nad projektami odpowiednich rozporządzeń.
Przygotowywane rozporządzenia mają wprowadzić nowe regulaminy organizacyjno-porządkowe wykonywania tymczasowego aresztowania oraz kary pozbawienia wolności. Z informacji MS wynika, ze obecnie prace znajdują się na końcowym etapie uzgodnień treści projektów z Centralnym Zarządem Służby Więziennej.
Wiceminister Warchoł podkreślił, że do czasu wejścia w życie nowego regulaminu korzystanie przez tymczasowo aresztowanych z aparatu telefonicznego, które jest zagwarantowane ustawą, powinno odbywać się na zasadach ustalonych przez dyrektora aresztu śledczego w porządku wewnętrznym jednostki.
Dowiedz się więcej z książki | |
Kodeks karny wykonawczy. Komentarz
|