Kolejny zarzut stawiany spółce to także przestępstwa tzw. prania brudnych pieniędzy. To już piąty akt oskarżenia skierowany w śledztwie dotyczącym tzw. afery Getback S.A. przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie
Przestępcza transakcja
Jak ustalono, dwoje oskarżonych pracowników Getback S.A., w tym jedna osoba pełniąca funkcję prokurenta spółki, wbrew obowiązującym w spółce wewnętrznym zasadom, zawarło z podmiotem zagranicznym umowę przeniesienia praw do bazy danych, której zawartości uprzednio nie zweryfikowali.
Ustalenia śledztwa wskazują, że zagraniczna spółka została wykorzystana przez fikcyjne osoby na potrzeby przestępczej transakcji, zaś cena bazy danych – na wyraźne polecenie oskarżonego w sprawie prokurenta - kilkukrotnie zawyżona. Różnica wartości wynikająca z zawyżonej ceny miała być podzielona między wszystkich uczestników transakcji, a to w oczywisty sposób wiązało się wyrządzeniem szkody na rzecz Getback S.A. Dodatkowo ustalono, że środki z Getback S.A. zamiast na konto zagranicznej spółki zbywającej bazę danych, trafiły na rachunki bankowe utworzone przez tzw. „słupy”. Pozostający w zmowie z pracownikami Getback sprzedawca bazy danych miał przekazać do Getback S.A. hasło do odblokowania pliku z zawartością bazy danych. Nabywca jednak nie dopilnował, by hasło to zostało przekazane, jak również nie zweryfikował w inny sposób, że doszło do nabycia oferowanego produktu, za który przelał kwotę 1,3 miliona złotych.
Prokuratura zablokowała rachunki bankowe
Skuteczne działania prokuratury i banku polegające na zablokowaniu rachunków bankowych zapobiegły wypłacie kwoty blisko 1 miliona złotych przez sprawców. Pieniądze te zostały zwrócone GetBack w restrukturyzacji. Faktyczna więc poniesiona szkoda przez GetBack S.A. to kwota 330 tys. złotych.
Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Afera Getback w kilku odsłonach
Pierwszy akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym tzw. afery Getback Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie pod koniec października 2020r. Wśród 16 oskarżonych w nim osób są m.in. były prezes Getback S.A. - Konrad K. oraz byli prezesi oraz członkowie zarządu Idea Banku S.A
W styczniu 2022r. Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 11 osobom, w tym 4 byłym członkom zarządu Getback S.A.
W marcu 2022r. oraz na początku sierpnia 2022r. skierowano do Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Sądu Okręgowego w Lublinie dwa akty oskarżenia przeciwko łącznie 25 sprzedawcom bezpośrednim obligacji Getback działającym na terenie województwa łódzkiego, lubelskiego oraz podkarpackiego.
Sprawdź również książkę: Kodeks karny. Kodeks postępowania karnego. Kodeks karny wykonawczy. Kodeks wykroczeń. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Kodeks karny skarb ebook >>