19 września 2009 w spotkaniu wezmą udział, obok członków Komisji, przedstawiciele Fundacji Dzieci Niczyje, z którą NRA nawiązała w ostatnim czasie współpracę. Fundacja posiada bogate doświadczenie w świadczeniu pomocy dzieciom pokrzywdzonym przestępczością, popełnianą głównie w kręgach rodzinnych. Przedmiotem spotkania będzie omówienie konieczności zapewnienia skuteczniejszych gwarancji procesowych dla nieletnich pokrzywdzonych, których prawa są nagminnie i notorycznie naruszane, np. na skutek przekraczania zasady jednokrotnego przesłuchania nieletniego. Komisja będzie starała się znaleźć rozwiązanie mające na celu przeciwdziałanie zjawisku wtórnej wiktymizacji, powodującej, że dziecko staje się ponownie ofiarą w trakcie postępowania, na skutek nierespektowania jego uprawnień.
Istotne będzie zwrócenie uwagi na rolę pełnomocnika w postępowaniach w sprawach rodzinno-opiekuńczych i rozwodowych, gdy dziecko często traktowane jest instrumentalnie i staje się obiektem rozgrywek pomiędzy dorosłymi. - W szczególności przedmiotem rozważań będzie problematyka pozycji i odpowiedzialności pełnomocnika w procesie stosowania prawa za ochronę wartości podstawowych, w ramach których zabezpieczenie praw dziecka nieletniego powinno zajmować centralną pozycję, niezależnie od wchodzących w grę interesów osoby, którą reprezentuje pełnomocnik. Głębokie przekonanie dyktuje tezę, że w tego typu sprawach nie da się praw nieletniego, jak i dobra dziecka, przesłonić generalną zasadą bezwzględnej obrony interesu klienta. Nadawaniu tej zasadzie charakteru absolutnego, dozwalającego na stosowanie wszelkich metod i środków procesowych, jakkolwiek dopuszczalnych prawnie, prowadzi nierzadko do naruszania praw pokrzywdzonych. W przypadku nieletnich - osób w istocie bezbronnych – często ma wówczas miejsce ponowne krzywdzenie, tym razem w majestacie prawa, na skutek niewłaściwie prowadzonego postępowania i przekraczania nieostrych granic pomiędzy tym, co wolno, a tym, co będąc formalnie legalne - jest niegodziwością - czytamy w komunikacie NRA.
Adwokaci o "wtórnej wiktymizacji"
Prawom dzieci ofiar przestępstw poświęcone będzie pierwsze po wakacjach posiedzenie Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackie. Chodzi o przeciwdziałanie zjawisku wtórnej wiktymizacji, powodującej, że dziecko staje się ponownie ofiarą w trakcie postępowania, na skutek nierespektowania jego uprawnień.