Samorządy prawnicze wyraźnie intensyfikują działania na rzecz ocieplenia swojego wizerunku i polepszenia odbioru zawodów prawniczych przez opinię publiczną. A jest co poprawiać, bowiem jak wynika z przeprowadzonych niedawno na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych badań wynika, że Polacy nie mają najlepszego zdania o przedstawicielach tych zawodów. By pokazać, że adwokaci i radcowie prawni to ludzie dbający nie tylko o swoje interesy, samorządy zorganizują kolejne akcje o charakterze prospołecznym.

Takim właśnie przedsięwzięciem jest niewątpliwie zorganizowana od poniedziałku 20 do piątku 24 kwietnia ogólnopolska akcja „Niebieski Parasol” (od koloru lamówek na radcowskich togach). W tych dniach w siedzibach wszystkich okręgowych izb radców prawnych dyżurować będą radcowie i aplikanci, którzy nieodpłatnie udzielać będą porad prawnych wszystkim potrzebującym.

Podobną akcję przygotowuje też samorząd adwokacki. W sobotę 9 maja 2009 roku kilkuset adwokatów i aplikantów adwokackich będzie świadczyć bezpłatną pomoc prawną w ramach akcji zorganizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką. W wyznaczonych godzinach od 9 do 15 pomoc świadczoną bezpłatnie będzie można uzyskać w kancelariach adwokackich, siedzibach okręgowych rad adwokackich oraz specjalnie zorganizowanych punktach w wielu miastach Polski. Adwokaci postanowili zorganizować swoja akcję w jeden dzień, ale za to wolny od pracy, aby uniknąć zaabsorbowania w sprawy bieżące i w ten sposób w pełni zaangażować się w pomoc potrzebującym. Ponadto wyszli z założenia, że dzień wolny od pracy jest dogodniejszy dla zdecydowanej większości zainteresowanych osób, które w dni powszednie mogą nie mieć czasu na odwiedzenie kancelarii adwokackich.

Przykładem świadczącym o tym, że samorządy prawnicze interesują się problemami społecznymi kraju, jest organizowana przez Naczelną Radę Adwokacką 24 kwietnia 2009 r. międzynarodowa konferencja o prawie rodzinnym. Będzie ona dotyczyła m.in. problemów prawnych rozwodzących się małżonków z różnych krajów, alimentów od zagranicznego rodzica oraz stosowania unijnych reguł kolizyjnych dotyczących praw do opieki nad dziećmi. Prelegentami będą wybitni przedstawiciele środowisk naukowych i praktycy prawa z kraju i z zagranicy. Organizatorzy konferencji podkreślają, że nie będzie to spotkanie o charakterze teoretycznym, ponieważ w związku z licznymi wyjazdami Polaków do pracy za granicę, problemów tego typu przybywa.

Przedstawiciele samorządów prawniczych nie ukrywają, że dodatkowym motywem organizowania takich przedsięwzięć jest także chęć propagowania usług prawniczych w społeczeństwie. Z badań przeprowadzonych przez OBOP na zlecenie samorządu radcowskiego wynika, że 90 proc. polskiego społeczeństwa nie korzysta z takich usług. Jest więc duży rynek do zagospodarowania.