Jubileuszowe gala, która odbyła się w środę 6 lipca rozpoczęła trzydniowy Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Stała się też okazją dla przedstawicieli samorządów i gości do podkreślania wagi samorządności. - Samorząd radcowski wyraża pełne poszanowanie dla Konstytucji RP i uważa, że należy jej zapisów bronić za wszelką ceną. Nie godziliśmy się i nie godzimy na poddawanie w wątpliwość konstytucyjnych wartości, bez względu na to, czy dotyczą one niezależności samorządów prawniczych, praw człowieka i obywateli, ustroju sadów i Trybunałów. Polska powinna być praworządnym i demokratycznym państwem prawa i zrobimy wszystko by takim pozostała - mówił Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Czytaj też: Tajemnica zawodowa adwokatów i radców prawnych >>>
- Rok 2022 jest bardzo specyficzny, rocznic mamy bardzo dużo. 25 lat kończy Konstytucja, 40 lat kończą nasze ustawy ustrojowe, państwo obchodzicie swój piękny jubileusz i można by powiedzieć, że jest bardzo dobrze i przyszłość jest bardzo świetlana, ale nie zapominajmy o tym, że jest kryzys praworządności, że jest wojna, jest Covid 19 a w międzyczasie przyplątała się choroba K6/22 - mówił z kolei Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, nawiązując bezpośrednio do wniosku grupy posłów, m.in. Solidarnej Polski do Trybunału Konstytucyjnego. Dziękował prezesowi KRRP, że radcowski samorząd ramię w ramię z adwokackim sprzeciwia się próbom "walki z niezależnością samorządów zawodowych w Polsce".
Czytaj: Szykuje się "skok" na samorządy adwokatów i radców? TK zbada konstytucyjność przepisów >>
Czytaj też: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >>>
Jak wam pomóc - pytają europejscy prawnicy
W gali uczestniczył m.in. Bas Martens, prezes Federacji Adwokatur Europejskich (FBE). - Chciałabym podkreślić, że możecie liczyć na nasze pełne wsparcie jeśli chodzi o wniosek skierowany do Trybunału Konstytucyjnego, zrobimy wszystko co w naszej mocy by pomóc wam chronić niezależność, możliwości wykonywania zawodu prawniczego. Jeśli możemy zrobić coś jeszcze proszę dajcie nam znać - mówił.
Chodzi oczywiście o wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów ustaw - Prawo o adwokaturze i o radcach prawnych, dotyczących przynależności do izby adwokackiej lub izby radców prawnych na podstawie kryterium miejsca położenia siedziby zawodowej lub miejsca zamieszkania. Tu warto zaznaczyć, że w przeszłości były już projekty zmian w tym zakresie, ale nie przeszły. Natomiast same samorządy od lat się tego obawiają. Teraz mówią wprost - jak nie oknem, to drzwiami, i dodają, że rząd rękoma Trybunału chce rozwiązać sprawę, która może być dla niego niewygodna do przeprowadzenia zwykłą ścieżką legislacyjną. Oba samorządy przyjęły uchwały, w których zaznaczyły bezzasadność i szkodliwość wniosku i zwróciły się do prezes TK, by mogły przedstawić w tej sprawie swoje stanowiska.
Czytaj też: Wymogi RODO kierowane do radców prawnych i adwokatów - przegląd obowiązków i wyłączeń >>>
Martens podkreślał również, że przed zawodami prawniczymi na teranie całej Europy, jest obecnie bardzo wiele wyzwań. - Obserwujemy rosnącą presję na przedstawicieli zawodów prawniczych, która jest bezpośrednio związana z tym, że życie społeczne w Europie jest coraz bardziej spolaryzowane. Przedstawiciele, rządów, świata polityki, niektórych mediów w wątpliwość poddają to, czy zasadne jest, żeby zawody prawnicze cieszyły się aż takimi uprawnieniami, podnoszona jest kwestia tajemnicy zawodowej. Tymczasem prawnicy muszą być niezależni, ponieważ reprezentują swoich klientów, często w sprawach przeciwko rządom. Stanowią dla nich ostatnią nadzieję, w sprawach karnych, administracyjnych, migracyjnych - mówił. Podkreślał, że niezależny samorząd to i niezależny prawnik.
Solidarność prawników sposobem na K6/22
Do wniosku do TK nawiązywał też w swoim wystąpieniu prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. - Dziś stoimy ramię w ramię nie dlatego, że bronimy jak źle pojętej twierdzy, samorządności w Polsce, ale dlatego, że uderzenie w samorządność, zwłaszcza zawodu radcy prawnego czy adwokata ale i wszystkich wolnych zawodów to jest uderzenie w prawa obywateli. Nikt jak my nie wie, że prawo do sądu, prawo do tego żeby sąd był niezależny a sędzia niezawisły, składa się też z wolnego odważnego, niezależnego radcy prawnego i adwokata - mówił.
Rosati dodał, że w realizacji prawa do sądu istotna jest niezależność zawodów radców i adwokatów, bo jak podkreślał chodzi często o sprawy, w których po drugiej stronie jest państwa, imperium państwa. - My walczymy o wolność, godność czy zwykłe ludzkie bezpieczeństwo naszych klientów - wskazywał.
- Na czele waszego samorządu stoi człowiek, który jak nikt zdaje sobie z tego sprawę. Dziękuję, że ramię w ramię stoimy przeciwko bezmyślnym pomysłom zmierzającym do tego żeby miernik praworządności, pozbawiony był tego co my rozumiemy jako wolność, niezależność, odwaga i przyzwoitość - podsumowywał.
Czytaj też: Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego radcom prawnym >>>
Mówił o tym również były prezes KRRP Maciej Bobrowicz. Życzył radcom żeby samorząd pozostał samorządem. - Niektórzy populistyczni politycy chcieliby żeby stanowiło go wiele izb, izb kanapowych, do których należałoby niewielu radców. Mamy nadzieję, że ten typowo populistyczny projekt, nigdy nie ujrzy światła dziennego. Drugie życzenie - by żadna władza nie dyktowała nam w jaki sposób funkcjonuje Krajowa Rada Radców Prawnych, w jaki sposób funkcjonują izby, jaki jest podział terytorialny naszego samorząd. Mam nadzieję, że ta niezależność, o której mówię nigdy nie zostanie zachwiana. I trzecie życzenie by samorząd był nowoczesny, bo nowoczesność oznacza to, że potrafimy dostrzegać zmiany, które zachodzą wokół nas i potrafimy je nawet wyprzedzać - podkreślił.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.