Jakie sankcje za brak nowego dowodu osobistego od 1 stycznia 2008 r.?

W urzędach miejskich trwa intensywny proces wymiany dowodów osobistych. Stare, książeczkowe dowody osobiste miały pierwotnie zostać wymienione do dnia 31 grudnia 2007 r. Z uwagi jednak na to, że wielu Polaków (konkretnie 5 mln osób według stanu na wrzesień br. – dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji) zwlekało z wymianą dowodu osobistego na nowy, MSWiA postanowiło przedłużyć termin wymiany dowodów osobistych.

Przewiduje to uchwalona przez Sejm w dniu 7 września 2007 r. ustawa o czasowym posługiwaniu się dowodami osobistymi wydanymi przed dniem 1 stycznia 2001 r. (Dz.U. nr 191, poz. 1363). W myśl tej ustawy stare dowody książeczkowe zachowają ważność do 31 marca 2008 r. Do tego czasu stare dowody będą dokumentami stwierdzającymi tożsamość, będzie się nimi można również posługiwać w banku, czy też na poczcie. Wnioski o wymianę dowodów będzie można składać do końca tego 2007 r. Aby jednak zmotywować Polaków do nieodkładania na ostatnią chwilę złożenia wniosku o wymianę dowodu na nowy wspomniana wyżej ustawa przewiduje, że od 1 stycznia 2008 r. stary dowód osobisty nie będzie uprawniał do przekraczania granicy państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Ustawa ma wejść w życie z dniem 31 grudnia 2007 r.

Brak możliwości załatwienia podstawowych formalności na poczcie, w urzędzie, w banku, czy też przy sprzedaży i kupnie mieszkania itp. oraz brak możliwości przekroczenia granic państw Unii Europejskiej od dnia 1 stycznia 2008 r. to nie są – niestety – jedyne przykre konsekwencje braku nowego dowodu osobistego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że co prawda przepisy prawa przewidują sankcje karne za uchylanie się od wymiany dowodu osobistego, to MSWiA nie będzie prowadziło polityki karania osób, które do dnia 31 grudnia 2007 r. nie złożą stosownych dokumentów. Jednak resort spraw wewnętrznych i administracji przyznaje, że nie można wykluczyć, że przepisy karne za uchylanie się od obowiązku posiadania ważnego dowodu osobistego, będą po 1 kwietnia 2008 r. stosowane w odniesieniu do osób uporczywie uchylających się od tego obowiązku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sugeruje i zachęca osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o wymianę dowodu osobistego dopełnienie tego obowiązku do dnia 31 grudnia 2007 r., co daje gwarancję otrzymania nowego dokumentu przed dniem 31 marca 2008 r.

Resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował też, że osoby przebywające stale za granicą, a więc takie, które mają prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego, wniosek o wymianę tego dokumentu będą mogły złożyć w dowolnym terminie po przyjeździe do kraju. Placówki dyplomatyczne, w myśl obowiązujących przepisów prawnych, nie są bowiem upoważnione do pośrednictwa w sprawach wymiany lub wydania dowodów osobistych.
Według danych posiadanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, na dzień 1 grudnia 2007 r. aż 3 mln 85 zł. Polaków nie złożyło jeszcze wniosków o wymianę dowodu osobistego na nowy.

Trzeba zaktualizować dane w urzędzie skarbowym

Wymieniając dowód osobisty na nowy, trzeba też pamiętać, aby koniecznie powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zmianie danych (czyli złożyć tzw zgłoszenie aktualizacyjne).

Zgłoszenia aktualizacyjnego należy dokonać do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, na odpowiednim formularzu:
• NIP-1 Zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą,
• NIP-3 Zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej nieprowadzącej samodzielnie działalności gospodarczej
w terminie określonym w art. 9 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269 poz. 2681 z późn. zm.).

Dla przykładu:

1. Podatnicy podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego obowiązani są dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
2. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych nieprowadzący w ogóle działalności gospodarczej obowiązani są dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
|
Warto też wiedzieć, że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych dla których płatnikiem jest organ emerytalny lub rentowy, mogą dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego za pośrednictwem tego płatnika. Płatnik jest obowiązany przekazać zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika w terminie 7 dni od dnia złożenia przez podatnika tego zgłoszenia.

Natomiast podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej mogą dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego za pośrednictwem organu wydającego dowód osobisty. Organ ten obowiązany jest do poinformowania podatnika o obowiązku złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego oraz do przekazania zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika w terminie 7 dni od dnia złożenia przez podatnika tego zgłoszenia.