Czas na składanie i akceptację rocznych zeznań podatkowych powoli dobiega końca. W tym roku ostatni dzień na wypełnienie tego obowiązku przypada we wtorek, zatem 30 kwietnia jest terminem ostatecznym, nie ulega przedłużeniu.

Ze złożeniem zeznania wiązać się może konieczność dopłaty podatku lub też, co jest dla podatnika o wiele korzystniejsze, wystąpi nadpłata i podatnik będzie miał prawo do jej zwrotu. Co to oznacza?

Kiedy powstaje nadpłata

- Najczęściej z taką sytuacją mamy do czynienia, jeżeli podatnik płaci, gdy nie musi tego robić albo płaci za dużo. Przeważnie na zwrot mogą liczyć podmioty, które dokonały poboru zaliczek na podatek w wyższej wysokości aniżeli było to wymagane, ponieważ na przykład zastosowały wyższy stopień skali podatkowej niż faktycznie były zobowiązane lub zastosowały zawyżoną kwotę podatku ryczałtowego – podkreśla Paulina Biskup, radca prawny w Kancelarii J.K.P. Legal.

Dodaje że - co istotne - do powstania nadwyżki dojdzie również, jeżeli podatnik zastosował ulgi i odliczenia takie jak np. ulga prorodzinna.

- Nadpłata podatku powstanie również u osoby wieku do 26 lat, jeżeli w ciągu roku podatkowego była pobierana zaliczka od jej dochodu na podatek dochodowy. Napłata powstaje dla podatników podatku dochodowego z dniem złożenia zeznania rocznego, dlatego im wcześniej się rozliczymy z urzędem skarbowym, tym szybciej możemy liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Warto jednak pamiętać, że jeżeli posiadamy zaległości podatkowe, to napłata którą mielibyśmy otrzymać zostanie zaliczona z urzędu na poczet tych zaległości -wskazuje Paulina Biskup.

Kolejny ekspert również podkreśla, że nadpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. PIT, polega na sytuacji, w której podatnik uregulował kwotę podatku większą niż wynikałoby to z faktycznego obliczenia jego zobowiązania podatkowego.

- Zwrot nadpłaty podatku jest zatem możliwy dla wszystkich podatników, którzy dokonali zapłaty podatku w sposób nienależny lub przekroczyli wysokość należności podatkowej. Moment powstania nadpłaty podatku został sprecyzowany w art. 73 ordynacji podatkowej. Zgodnie z przepisami, nadpłata podatku wynika między innymi z sytuacji, gdy nastąpiła zapłata przez podatnika nienależnego podatku lub podatku w kwocie wyższej niż należna, gdy pobrano przez płatnika podatek nienależnej kwoty lub wyższej niż należna, gdy wpłacono przez płatnika bądź inkasenta podatek w wysokości wyższej niż pobrana, gdy odliczenie od podatku było niższe niż rzeczywiście należne – podkreśla Michał Cielibała, doradca podatkowy z Kancelarii Biurex. 

Dodaje, że istotne jest również, iż podatnicy mają prawo do odliczenia określonych kwot na dzieci, nad którymi sprawują władzę rodzicielską lub pełnią funkcję opiekuna prawnego, oraz mogą skorzystać z różnych ulg, które również mogą prowadzić do nadpłaty podatku.

Kto ma zaległości, temu fiskus nie zwróci pieniędzy

Nie każdy otrzyma jednak zwrot.

- Mimo złożenia wniosku o zwrot podatku, podatnik może nie otrzymać nadpłaty. Nadpłaty, wraz z ewentualnymi odsetkami, mogą być bowiem automatycznie zaliczone na poczet zaległości podatkowych. Dodatkowo, wierzytelność z tytułu nadpłaty może zostać zajęta w procesie egzekucyjnym – zauważa Michał Cielibała.

Wskazuje on, że w przypadku braku zaległości, zwrot podatku zostanie dokonany na konto wskazane w odpowiednim formularzu, takim jak ZAP-3 (dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej), CEIDG-1 (dla osób fizycznych prowadzących działalność podlegającą wpisowi do CEIDG), NIP-2 (dla spółek cywilnych), lub za pośrednictwem przekazu pocztowego.

- Termin zwrotu podatku jest uzależniony od rodzaju formularza rozliczeniowego, który został złożony w urzędzie skarbowym. Nadpłata podatku, wynikająca z PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38, zostanie przekazana na konto:

  • w ciągu 45 dni od daty złożenia zeznania, jeśli złożono je w formie elektronicznej w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym;
  • w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia zeznania, jeśli złożono je w formie papierowej – podkreśla Michał Cielibała.

 

Nowość
Nowość

Dobrosława Antonów, Agnieszka Bieńkowska

Sprawdź  

O jakich ulgach warto jeszcze pomyśleć

Na inne okoliczności powodujące możliwość wystąpienia nadpłaty zwraca uwagę kolejna ekspertka.

- Nadpłata w PIT może powstać z kilku przyczyn - i to zarówno w przypadku przedsiębiorców, jak i nie-przedsiębiorców (a więc np. pracowników, zleceniobiorców). W tym kontekście warto zweryfikować dostępne instrumenty, gdyż mimo że część z nich może być stosowana już na etapie zaliczek na podatek, z różnych względów nie zawsze są one rozliczane. Przykładowo można wskazać kwotę wolną przy zasadach ogólnych, zwolnienia z opodatkowania (tzw. PIT zero) dla osób do 26. roku życia, dla pracujących emerytów czy rodzin posiadających co najmniej czworo dzieci, bądź ulgi podatkowe (np. 50 proc. koszty) – podkreśla Natalia Majewska, doradca podatkowy.

Jej zdaniem, warto również pamiętać o możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem (w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci - z dzieckiem) przy skali podatkowej.

 - Ponadto podatnikom przysługuje szereg ulg podatkowych i odliczeń, dzięki którym pomniejszana jest podstawa opodatkowania (np. ulga na internet, rehabilitacyjna, na działalność badawczo-rozwojową, na ekspansję, darowizny itd.). Podatnicy mogą również skorzystać z ulgi na dziecko (prorodzinnej), która pomniejsza już sam podatek. Niektórzy podatnicy mogą również skorzystać z 5 proc. stawki podatku w ramach ulgi IP Box. Możliwości jest więc wiele – podkreśla Natalia Majewska.

Wskazuje ona, że złożenie zeznania podatkowego to dobry moment na analizę, czy któryś z tych instrumentów podatnikowi przysługuje.

 - Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na warunki do spełnienia, w szczególności na posiadany status (przedsiębiorca, pracownik itd.), formę opodatkowania, rodzaj dochodu, dysponowanie odpowiednią dokumentacją, limity kwotowe itd. Co istotne, nadpłata może powstać również w odniesieniu do poprzednich lat podatkowych na skutek korekty zeznania podatkowego - w tym zakresie trzeba też pamiętać o terminie przedawnienia zobowiązania podatkowego – podkreśla Natalia Majewska.

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 70 par. 1 ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Z kolei, zgodnie z art. 80 par. 1 tej ustawy, prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Po upływie tego terminu wygasa również prawo do złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych oraz możliwość zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Co ważne, złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty, zwrot nadpłaty lub zaliczenie jej na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych przerywa bieg terminu do zwrotu nadpłaty.

Czytaj również: MF: PIT kasowy będzie dobrowolny i dla małych firm >>