Z wnioskiem o interpretację wystąpiła kobieta, która zamierza kupić kamienicę czynszową z miejscem parkingowym od parafii ewangelicko-augsburskiej. Parafia jest czynnym podatnikiem VAT i uzyskuje obecnie przychody z najmu parkingu. Podatniczka chce zainwestować w najem prywatny i częściowo przeznaczyć nieruchomość na własne cele mieszkaniowe.

Wnioskodawczyni zadała dyrektorowi KIS pytanie, czy biorąc pod uwagę przepisy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, transakcja sprzedaży nieruchomości będzie zwolniona z PCC. Podkreśliła, że ona jako nabywca nieruchomości nie przeznaczy jej do wykonywania działalności gospodarczej. Jest to na tyle istotne, że - zdaniem wnioskodawczyni - aby nabywca nieruchomości był zwolniony od PCC, nieruchomość nie może być przeznaczona do działalności gospodarczej, a służyć może wyłącznie na prywatne cele mieszkaniowe. Tym samym uważała, że sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z PCC.

Zobacz procedurę w LEX: Wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową >

 

Cena promocyjna: 51.74 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Kto płaci podatek od czynności cywilnoprawnych

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jej stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym, a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. To kupujący jest zobowiązany do złożenia deklaracji w sprawie PCC, a także do obliczenia i wpłacenia podatku. Z kolei notariusze są płatnikami PCC co do czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego. Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia z dnia dokonania tej czynności bez odliczania długów i ciężarów. Generalnie stawki podatku od umowy sprzedaży są zróżnicowane i zależą od przedmiotu umowy - stawka 2 proc. odnosi się m. in. do sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, z kolei stawka 1 proc. ma zastosowanie do umowy sprzedaży innych praw majątkowych.

Czytaj w LEX: Podstawa opodatkowania oraz wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych >

 

Nieruchomości kościelnych osób prawnych

Jeśli natomiast chodzi o nieruchomości stanowiące własność parafii ewangelicko-augsburskiej, to nabywanie i zbywanie rzeczy i praw majątkowych przez kościelne osoby prawne w drodze czynności prawnych oraz spadkobrania, zapisu i zasiedzenia jest zwolnione od opłaty skarbowej, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy i prawa nieprzeznaczone do działalności gospodarczej oraz sprowadzone z zagranicy maszyny, urządzenia i materiały poligraficzne oraz papier. Ustawa z 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej wskazuje, że zwolnienie od opłaty skarbowej odnosi się do czynności cywilnoprawnych opodatkowanych na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym przepisy ustawy o PCC mają zastosowanie do przepisów ustawy kościelnej, a kluczowe zwolnienie odnosi się do konkretnych czynności z zastrzeżeniem, że rzeczy i prawa będące przedmiotem transakcji nie mogą być przeznaczone do działalności gospodarczej.

Dyrektor KIS zaznaczył jednak, że jeżeli w innych aktach prawnych przepisy powołują się na przepisy o opłacie skarbowej w zakresie odnoszącym się do czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu PCC, to mimo odwoływania się do prawnej instytucji opłaty skarbowej, należy stosować przepisy o PCC.

Sam kościół jako całość oraz jego jednostki organizacyjne (diecezje, parafie i diakonaty) posiadają osobowość prawną. Z kolei nabywanie i zbywanie rzeczy i praw majątkowych przez kościelne osoby prawne jest zwolnione od PCC, jeżeli przedmiotem tych czynności są rzeczy i prawa nieprzeznaczone do działalności gospodarczej.

Zobacz również: Pożyczka udzielona przez spółkę wspólniczce bez podatku >>

Definicja działalności gospodarczej

Według dyrektora KIS kluczowe jest więc ustalenie, czy wnioskodawczyni nabędzie nieruchomość nieprzeznaczoną do działalności gospodarczej.  Jeśli chodzi o samą definicję działalności gospodarczej, to dyrektor KIS powołał się na ordynację podatkową i Prawo przedsiębiorców. Wskazał, że działalność gospodarcza to każda zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, w sposób ciągły (w tym również wykonywanie wolnego zawodu).

Czytaj w LEX: Najem i dzierżawa lokali mieszkalnych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej >

Zdaniem dyrektora KIS, skoro kobieta zamierza wynajmować część zakupionej nieruchomości, to nieruchomość ta zostanie częściowo przeznaczona do wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu Ordynacji podatkowej. Zatem umowa potwierdzająca nabycie nieruchomości, zawarta z kościelną osobą prawną - parafią ewangelicko-augsburską - nie skorzysta ze zwolnienia z opodatkowania PCC. Dyrektor KIS uznał, że skoro przedmiot transakcji będzie przeznaczony m.in. do działalności gospodarczej, na wnioskodawczyni będzie ciążył obowiązek zapłaty PCC. Dlatego uznał stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe (interpretacja indywidualna z 20 kwietnia 2023 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.14.2023.4.DR).