Pytanie

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych, opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Korzystam ze zwolnienia z VAT. Chciałbym obecnie wynajmować i uzyskiwać przychód z prowadzenia pola namiotowego - działalność sezonowa, cele rekreacyjne. Pole namiotowe jest położone na terenie wiejskim, jestem rolnikiem, opłacam KRUS. Pole jest moją własnością prywatną.
Czy przychód z wynajmu pola muszę opodatkowywać w ramach prowadzonej dział gospodarczej?
Jeśli tak, to jaką stawkę ryczałtu zastosować do tego typu usług podatku dochodowego powinienem opodatkować?
Czy mogę przychody z wynajmu pola namiotowego opodatkować jako prywatny najem własnych składników majątku?
Czy jeżeli pole jest własnością moją i współmałżonki, to będziemy zobowiązani do określenia kto w całości będzie rozliczał i opodatkowywał przychód z tego tytułu?

Odpowiedź



Usługi świadczone przez pola namiotowe zaliczane są do usług związanych z zakwaterowaniem. Zatem udostępnianie terenu pod pole namiotowe nie może być klasyfikowane do najmu o charakterze prywatnym.
W przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania i spełnienia warunków uprawniających do opodatkowania przychodów tą formą, właściwą stawką będzie 17% stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uzasadnienie

Według definicji art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - dalej u.z.p.d. - pod pojęciem działalności usługowej rozumie się, co do zasady, pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Według PKWiU usługi świadczone przez pola namiotowe i pola kempingowe, włączając pola dla pojazdów kempingowych, klasyfikowane są do usług hotelarskich i gastronomicznych (sekcja I, dział 55 PKWiU).

Skoro zatem usługi polegające na prowadzeniu pola namiotowe zostały sklasyfikowane pozycji 55.30.11.0 PKWiU jako usługi związane z zapewnieniem miejsc na polach kempingowych i polach namiotowych, to udostępnianie terenu pod pole namiotowe nie może być klasyfikowane do najmu o charakterze prywatnym.

W interpretacji indywidualnej z 21 kwietnia 2015 r., IBPBII/2/4511-102/15/MMa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, mamy w takim przypadku do czynienia z szeregiem cyklicznych, powtarzalnych okresowo, w sposób zorganizowany i ciągły czynności, podejmowanych w celach zarobkowych, zawierających elementy definicji działalności gospodarczej sklasyfikowanej jako usługa pod symbolem 55.30.1 PKWiU.
Oznacza to, że czynność taka nie mieści się w ramach tzw. najmu. Jest to usługa z rodzaju usług zakwaterowania. Wobec tego przychody uzyskiwane z tego tytułu należy zaliczyć do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e u.z.p.d. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17 proc. przychodów ze świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy. Oznacza to, że usługi świadczone przez pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe zaliczane są według u.z.p.d. do usług związanych z zakwaterowaniem. Zatem w przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania i spełnienia warunków uprawniających do opodatkowania przychodów tą formą, właściwą stawką będzie 17 proc. stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Odpowiedź pochodzi z programu Vadmecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
Najem nieruchomości a podatki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł