Odpowiedź:

W przypadku wystąpienia ujemnego kapitału własnego kwota odsetek w całości nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu. W przedstawionym przykładzie liczbowym tzw. współczynnik niedostatecznej kapitalizacji jest ujemny i wynosi: – 0,3.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p. nie uważa się za koszt uzyskania przychodu odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez podmiot posiadający bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udzielonych łącznie przez podmioty posiadające łącznie bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki - w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia wobec tych podmiotów, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu własnego takiej spółdzielni.

Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu w przypadku wystąpienia zerowego lub ujemnego kapitału własnego odsetki płatne na rzecz kwalifikowanego pożyczkodawcy w całości nie stanowią kosztu uzyskania przychodów - w takich przypadkach wartość zadłużenia przekracza bowiem w całości wartość kapitałów własnych spółki.

Odnosząc się do przedstawionego przykładu liczbowego należy stwierdzić, iż wartość tzw. współczynnika niedostatecznej kapitalizacji (proporcji kapitału własnego do zadłużenia) jest ujemna i wynosi: – 0,3 [(25.000 zł – 40.000 zł) / 50.000 zł].

Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 25.05.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów