Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 18 marca 2014 r. W przedmiotowej sprawie spółka planuje sprzedać zorganizowaną część przedsiębiorstwa do spółki z o. o., tj. majątek trwały ruchomy, majątek obrotowy oraz przenieść do tej spółki wszystkich pracowników na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Wymieniony majątek stanowi 100 proc. posiadanego mienia ruchomego, a pracownicy są pełną załogą pracującą w Spółce. Spółka z o.o. nabędzie także pozostałe na dzień sprzedaży zobowiązania Spółki. Majątek nieruchomy pozostanie w Spółce i będzie wynajmowany spółce z o.o.
Spółka zwróciła się do fiskusa z pytaniem czy taka sprzedaż jest sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a zatem, czy na podstawie art. 6 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT nie podlega tej ustawie.
Zdaniem fiskusa podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich, jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Z uwagi na powyższe, fiskus uznał, że składniki majątkowe i niemajątkowe mające być przedmiotem transakcji stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zatem czynność ich zbycia – na podstawie art. 6 ust. 1 ww. ustawy – będzie wyłączona z opodatkowania tym podatkiem. W konsekwencji, Spółka nie będzie miała obowiązku dokumentowania tej czynności fakturą.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 marca 2014 r., ITPP2/443-1417/13/AK, LEX nr 221074
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego