Pytanie

Nastąpiła darowizna całego przedsiębiorstwa z ojca na syna (aktem notarialnym). Pytanie dotyczy korekty kosztów ze względu na brak zapłaty w ciągu 30 dni od daty płatności.

Czy syn ma obowiązek korygować koszty swoje a dotyczące dokumentów zaksięgowanych u ojca (koszty in minus) - brak zapłaty w ciągu 30 dni od terminu płatności (termin krótszy niż 60 dni)? Czy syn ma prawo doksięgować w koszty zobowiązania przejęte od ojca i uregulowane przez siebie?

Ojciec wcześniej wyksięgował te kwoty z kosztów ze względu na brak zapłaty.

Odpowiedź

Syn ma obowiązek korygować koszty z tytułu niezapłaconych zobowiązań, nawet jeśli zobowiązanie powstało przed darowizną przedsiębiorstwa. Konsekwentnie - spłata zobowiązań, które zostały wyksięgowane z kosztów uprawni syna do wykazania ich w kosztach uzyskania.

Uzasadnienie

Na wstępie należy podkreślić, iż odpowiedź dotyczy stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2015 r. Z dniem 1 stycznia 2016 r. art. 24d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zostanie skreślony, a tym samym nie będzie już obowiązku korygowania kosztów z tytułu niezapłaconych zobowiązań.

Zanim jednak przepis zostanie skreślony - koszty należy korygować według określonych w nim zasad. Zgodnie z nimi w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z powyższych dokumentów, dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie.

W przedstawionej sytuacji zobowiązanie do zapłaty powstało przed darowizną przedsiębiorstwa. Tymczasem w myśl art. 551-552 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W efekcie na syna przeszedł między innymi obowiązek zapłaty zobowiązań zaciągniętych przez ojca. Jeżeli zobowiązania nie zostaną uregulowane w terminie 30 od terminu płatności - syn powinien skorygować koszty. Konsekwentnie - spłata zobowiązań, które zostały wyksięgowane z kosztów uprawni syna do wykazania ich w kosztach uzyskania.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
Podatki dochodowe. 522 wyjaśnienia i interpretacje
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł