Czy usługa wydania przez specjalistyczną firmę certyfikatu witryny www powinna zostać opodatkowana podatkiem zryczałtowanym u źródła?

Wydaje się , że usługa polegająca na wydaniu certyfikatu witryny www przez zagraniczną firmę wydającą takie certyfikaty nie rodzi obowiązku zapłaty w Polsce tzw. podatku u źródła.
W myśl zasady zapisanej w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - tzn. na podatnikach takich ciąży ograniczony obowiązek podatkowy.
W art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p. ustawodawca podatkowy wyspecyfikował przypadki, w których przychody osiągnięte przez zagraniczny podmiot muszą być opodatkowane - za pośrednictwem polskiego płatnika - polskim zryczałtowanym podatkiem dochodowym (tzw. podatkiem u źródła); podatek musi być zapłacony o ile z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wynika nic innego a świadczący przedstawił nabywcy certyfikat rezydencji

Zgodnie z dyspozycją tego przepisu 20% podatek dochodowy naliczany jest w przypadku osiągnięcia przez podmioty zagraniczne przychodów: z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),

Wprawdzie zastosowane przez ustawodawcę wyszczególnienie zakreśla szeroki krąg przypadków stosowania zryczałtowanego podatku, jednak w moim przekonaniu, świadczenia polegające na wydaniu certyfikatu witryny www przez firmę wydającą takie certyfikaty nie mieści się w takim zakresie. Tym samym nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego u źródła.

Ze względu na charakter usługi nie może też tutaj mieć zastosowania regulacja art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p., który taki sam podatek u źródła wprowadza w odniesieniu do usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.
Tym samym, nabywając usługę wskazaną w treści pytania podmiot krajowy nie ma obowiązku potrącenia w wypłacanego wynagrodzenia 20%, zryczałtowanego polskiego podatku dochodowego.

Zagrożenia
Z uwagi na szeroki zakres stosowania art. 21 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. oraz otwarty charakter katalogu zamieszczonego w art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. w praktyce organy podatkowe próbują obejmować koniecznością opodatkowania polskim podatkiem u źródła wynagrodzenia wypłacane z tytułu nabycia przez polskich podatników świadczeń, które nie koniecznie winny być obciążone taką daniną. Z tego powodu niezwykle istotnym jest szczegółowe zdefiniowanie przedmiotu świadczenia (łatwiej wówczas jest wykazać, że nie nabyło się np. usługi doradczej) a tam gdzie jest to możliwe pozyskiwanie od zagranicznych kontrahentów certyfikatów rezydencji.