W jaki sposób należy poprawnie wypełnić część M (należne zaliczki)? Czy w rubrykach przeznaczonych na kolejne miesiące należy wpisać kwotę należną za ten miesiąc czy kwotę wpłaconą w danym miesiącu? Co zrobić z podwójną zaliczką zapłaconą w grudniu za listopad i grudzień? Gdzie i w jaki sposób ją wpisać? Dzieląc na listopad i grudzień czy łącznie w grudniu?
Uzupełniając część M deklaracji PIT-36L w rubrykach przeznaczonych na kolejne miesiące podatnik powinien wpisać kwotę należnych zaliczek, o których mowa jest w art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., co zostało wprost napisane w deklaracji, obliczonych zgodnie z postanowieniami art. 44 ust. 3f u.p.d.o.f. Natomiast w przypadku zaliczki za grudzień i listopad, powinna być ona uwzględniona oddzielnie dla listopada i dla grudnia, w tej samej wysokości.
W części M deklaracji PIT-36L podatnik powinien podać kwoty należnych zaliczek na podatek dochodowy, o których mowa jest w art. 44 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f. Zgodnie z postanowieniami art. 44 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f. podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3 niniejszego przepisu, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.
Oznacza to, iż podatnik powinien w ciągu roku podatkowego, w okresie prowadzenia działalności gospodarczej, opodatkowanej na zasadach liniowych (art. 30c u.p.d.o.f.) obliczać zaliczki na podatek dochodowy, zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem, a następnie uiszczać je do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu
skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.
Zgodnie z art. 44 ust. 3f u.p.d.o.f. podatnik prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f., jest obowiązany wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c u.p.d.o.f. a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b u.p.d.o.f. (czyli po pomniejszeniu podatku dochodowego (zaliczek) o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne).
O ile zatem podatnik nie wybrał metody kwartalnego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, o której mowa jest w art. 44 ust. 3h u.p.d.o.f., to powinien obliczyć ww. zaliczki zgodnie z powyższym przepisem i następnie wpłacić je na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Tak obliczone zaliczki powinny być następnie wykazane w części M deklaracji PIT-36L.
Zgodnie z postanowieniami art. 44 ust. 6 u.p.d.o.f. zaliczki miesięczne na podatek dochodowy, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Pomimo faktu, iż termin zapłaty zaliczek za listopad i grudzień jest ten sam oraz że wysokość tych zaliczek jest dokładnie taka sama, podatnik wpłaca dwie odrębne zaliczki, odpowiednio za listopad i grudzień. Wykazując kwotę należnych zaliczek w części M deklaracji PIT-36L podatnik powinien więc wpisać odrębnie należne zaliczki za listopad oraz za grudzień. W celu obliczenia kwoty zaliczek za te miesiące podatnik może podzielić kwotę tzw. podwójnej zaliczki zapłaconej w grudniu na 2, a następnie uzyskany wynik wpisać w rubryce nr 99 i 100 deklaracji PIT-36L.
Na podkreślenie zasługuje także fakt, iż wypełniając część M deklaracji PIT-36L podatnik nie wykazuje należnych zaliczek uiszczanych w uproszczonej formie na podstawie art. 44 ust. 6b u.p.d.o.f.