W sprawie chodziło o fryzjerkę, u której organy podatkowe przeprowadziły kontrolę. W wyniku podjętych czynności fiskus dopatrzył się wielu błędów w rozliczeniu ksiąg, co skutkowało zawyżeniem wysokości kosztów uzyskania przychodu.

Przede wszystkim jednak organ zanegował prawo podatniczki do preferencyjnego rozliczenia wspólnie małoletnim dzieckiem. Było to konsekwencją poczynionych przez skarbówkę ustaleń, iż podatniczka prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie ze swoim konkubentem.

Kobieta zakwestionowała decyzję fiskusa i wygrała przed WSA w Poznaniu. Argumentowała, że fakt mieszkania z partnerem, który nie jest ojcem dziecka nie zmienia jej statusu samotnie wychowującego rodzica.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (I SA/Po 1493/15) zaaprobował twierdzenia podatniczki. Sąd wskazał na treść przepisów art. 6 ust. 4 i 5 ustawy o PIT, z których wynika, kto może być uznany za samotnie wychowującego rodzica i w jakich sytuacjach może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatkowego. WSA uznał, że liczy się fakt, iż w chwili przeprowadzenia kontroli podatkowej kobieta z punktu cywilnego była panną.

Jednak 14 czerwca br. Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 1642/16) uchylił wyrok sądu pierwszej instancji. NSA stwierdził, że status cywilny rodzica nie może decydować o możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia. Należy badać stan faktyczny, tak jak uczyniły to organy podatkowe.

W tym przypadku bezspornie podatniczka w chwili kontroli mieszkała ze swoim konkubentem, który obecnie jest już jej mężem.

Sąd kasacyjny wyjaśnił, że ustawodawca, widząc problem w wykładni legalnej definicji samotnie wychowującego rodzica zawartej w art. 6 ust 5 ustawy o PIT, uchylił ten zapis w 2011 r. To także przemawia za stwierdzeniem, że obecnie należy badać stan faktyczny i nie powoływać się na stan cywilny.

LEX Biznes Księgowość >>
 

 

X

PIT


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu PIT? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>