W sprawie chodziło o małżonków, którzy sprzedali spółdzielcze mieszkanie własnościowe przed upływem 5 lat od jego nabycia. Jednak nie zapłacili podatku od tej transakcji, ponieważ zdeklarowali się wydatkować uzyskane pieniądze na własne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat.
Rzeczywiście w ciągu tych dwóch lat uzyskany przychód ze sprzedaży pierwszej nieruchomości został zainwestowany w wybudowanie domu. Jednak budowa miała miejsce na działce należącej wyłącznie do męża, który otrzymał ją od swojej matki w drodze darowizny. Ponadto zezwolenie na budowę zostało wydane na nazwisko męża oraz wszystkie faktury związane z tą budową były wystawiane również na niego.
W takiej sytuacji żona nie była pewna czy jest zwolniona z zapłaty podatku. Zadała o to pytanie fiskusowi. Jednak cały czas była dobrej myśli i powoływała się na orzecznictwo sądów administracyjnych.
Poglądu podatniczki nie podzielił dyrektor izby skarbowej. Organ wskazywał, że podatniczka inwestując w budowę domu na działce należącej wyłącznie do męża nie poniosła wydatków na własne cele mieszkaniowe.
Podatniczka nie poddawała się i konsekwentnie obstawiała przy swoim zdaniu. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wskazywała, że jeżeli małżonkowie dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych wspólnie podejmują inwestycje na gruncie, bądź w budynku stanowiącym majątek odrębny jednego z nich, które są finansowane z dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia wspólnej rzeczy lub prawa, to wolny od podatku dochodowego jest przychód uzyskany z tej sprzedaży przez każdego z małżonków.
WSA (I SA/Bd 927/15) uznał, że podatniczka ma rację. W przekonaniu sądu przyjęcie odmiennego poglądu byłoby nielogiczne. WSA podkreślił, że małżonkowie pozostawali w wspólności majątkowej i przychód ze sprzedaży spółdzielczego mieszkania przeznaczyli na zaspokojenie swoich wspólnych celów mieszkalnych.
Ostatecznie taka argumentacja nie przekonała Naczelnego Sądu Administracyjnego (II FSK 1066/16). NSA 15 maja br. uchylił wyrok i oddali skargę podatniczki. Sąd kasacyjny zwrócił uwagę na językową wykładnie przepisów traktujących o zwolnieniu podatkowym w tym przedmiocie. Ulgi podatkowej nie można rozszerzać – podkreślił NSA. Podatniczka poniosła wydatki na budowę nie swojego domu.
Co prawda wyrok ten zapadł na tle starych przepisów, ale ta kwestia nie uległa zmianom.
Zarząd majątkiem wspólnym małżonków >>
NSA: Dom męża nie zawsze jest domem żony
Zwolnienie podatkowe na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych może być zastosowane wyłącznie, gdy nieruchomość stanowi własność podatnika - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.