Minister spotkał się w piątek z przedstawicielami organizacji, które dotychczas brały udział w konsultacjach w sprawie wdrożenia KSeF.
- Obowiązkowy KSeF na pewno zostanie wdrożony – podkreślił Andrzej Domański. Zapewnił też, że ministerstwo jak najszybciej poda datę wdrożenia systemu. - Przewidujemy, że na podstawie analiz i audytów będziemy mogli to zrobić na przełomie kwietnia i maja - powiedział.
Bez istotnych zmian technicznych
- Nowy termin wejścia w życie obligatoryjnego KSeF zostanie podany na przełomie kwietnia i maja po zakończeniu audytu. Ministerstwo nie przewiduje istotnych zmian technicznych, co jest dobrą informacją dla tych, którzy są już zaawansowani we wdrażaniu systemu - mówi Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.
- Na razie padło niewiele konkretów, ale pozytywne jest otwarcie Ministerstwa Finansów na rozwiązywanie związanych z KSeF problemów. Planowane są rozbudowane konsultacje z zainteresowanymi środowiskami oraz powołanie grup roboczych, które będą pracować nad nowymi rozwiązaniami. Dlatego mało prawdopodobny jest termin wejścia w życie obligatoryjnego KSeF od 1 stycznia 2025 r. Stanie się to raczej 1 kwietnia lub 1 lipca 2025 r. - dodaje Janina Fornalik.
Dotychczas zakładano, że od 1 lipca 2024 r. wystawianie faktur w KSeF miało być obowiązkowe dla podatników VAT czynnych, a od 1 stycznia 2025 r. dla podatników zwolnionych z VAT. Również od 1 stycznia 2025 r. miały być wprowadzone kary. Obecnie MF planuje, że różnice między tymi terminami zostaną utrzymane i będą wynosić nawet 9-12 miesięcy.
MF planuje też wydać objaśnienia dotyczące stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami podmioty zarejestrowane w Polsce do VAT, ale nie posiadające tu stałego miejsca prowadzenia działalności, nie muszą przystępować do KSeF. W praktyce powstają jednak wątpliwości, jak należy rozumieć ten termin.
Konsultacje i szkolenia
9 lutego Ministerstwo Finansów ogłosi harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu KSeF.
Przedstawiciele Ministerstwa zapowiedzieli też szeroką akcję szkoleniową, która będzie wspierana akcją informacyjną.
- Od przełomu kwietnia i maja, w każdym z 400 urzędów skarbowych w Polsce przedsiębiorcy będą mogli odbyć praktyczne szkolenie z korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofimy. Będziemy je prowadzili dotąd, aż będzie zainteresowanie ze strony podatników. Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca napotka jakiś problem, będzie mógł zadzwonić na specjalną infolinię i uzyskać odpowiednie wsparcie – zapowiadał Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Czytaj również: Kontynuować wdrożenie KSeF czy czekać na audyt MF >>
Odroczenie terminu do czasu zakończenia audytu
Przypomnijmy, że minister finansów Andrzej Domański ogłosił 19 stycznia, że Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF), który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r., zostanie wdrożony w późniejszym terminie. Ministerstwo Finansów zleci przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego dotyczącego KSeF i na tej podstawie wskaże nowy termin.
Resort nie wskazał jednak, co w tej sytuacji mają zrobić przedsiębiorcy. Duże firmy są już niemal gotowe na wdrożenie obligatoryjnego KSeF, ponieważ przygotowywały się do tego od miesięcy. Jednak wiele małych podmiotów nawet nie zaczęło przygotowań.
Cena promocyjna: 111.3 zł
|Cena regularna: 159 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 127.2 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.