Ministerstwo Finansów uzasadnia, że przedstawiony pod koniec marca projekt zmian w ordynacji podatkowej, ma na celu "poprawę relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości". Prawnicy ostrzegają jednak, że zaproponowane w nim wyłączenie możliwości wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie raportowania schematów podatkowych będzie miało odwrotny skutek.

Zobacz poradnik w LEX: Brzostowska Monika, Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych>

Zgodnie z projektem, podatnicy w ogóle nie będą mogli składać wniosków o wydawanie interpretacji indywidualnych w zakresie MDR. Jak uzasadnia MF, szef KAS powinien być podmiotem uprawnionym do stwierdzania istnienia lub nie schematu podatkowego w danej sytuacji. Ochrona podatników ma polegać na tym, że potwierdzenie nadania NSP będzie równoznaczne z uznaniem opisanego w informacji uzgodnienia za schemat podatkowy. Natomiast w przypadku przeciwnym, szef KAS wyda postanowienie o odmowie nadania NSP, gdy uzgodnienie nie spełnia cech schematu podatkowego.

MF tłumaczy się brakiem czasu

Wiceminister finansów Jarosław Neneman wyjaśniał niedawno w rozmowie z PAP, że na interpretację czeka się do 3 miesięcy, podczas gdy termin na złożenie MDR to 30 dni. - Wprawdzie operacyjnie Krajowa Informacja Skarbowa wydaje interpretacje średnio w ciągu 2 miesięcy, ale to i tak jest dłuższy termin niż ten, który dotyczy MDR-ów, bo je należy złożyć w terminie 30 dni, a Szef KAS ma tylko 7 dni na nadanie numeru schematu podatkowego (NSP). Więc gdyby to podlegało interpretowaniu, to Szef Krajowej Administracji Skarbowej i tak musiałby przyjąć takiego MDR-a, który jednocześnie podlegałby interpretowaniu przez KIS. Gdyby zaś hipotetycznie skrócić jakoś terminy, to podatnik najpierw występowałby o interpretację, a potem i tak musiałby składać MDR do Szefa KAS. Z kolei sytuacja, kiedy najpierw pytam o interpretację, a następnie, po 3 miesiącach, składam wniosek do KAS, oznaczałaby, że podatnik złamał przepisy. Bo faktycznie on już w momencie zapytania o interpretację powinien składać MDR-a – mówił wiceminister.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto