Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a także prawa wieczystego użytkowania gruntów i innych rzeczy. Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT sformułował generalną zasadę, zgodnie z którą odpłatne zbycie nieruchomości, jeśli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, jest wolne od podatku po upływie 5 lat od nabycia. Tym samym analogicznie, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, to stanowi źródło przychodu wedle ustawy w PIT.

Czytaj w LEX: Wydatki na własny cel mieszkaniowy na przykładach >

 

Nowość
PIT. Komentarz 2023
-10%
Nowość

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź  

Cena promocyjna: 179.1 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 19.9 zł


 

Nowelizacja ustawy zmieniła prawo spadkowe

Co ważne, po nowelizacji ustawy o PIT w kwestii dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019r., ustawodawca wskazał, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w spadku, pięcioletni okres liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości albo też nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. Do wyliczenia pięcioletniego okresu wliczany jest więc zarówno okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży jak i okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę.

Czytaj w LEX: Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości na przykładach >

 

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku po siostrze

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła kobieta, której siostra zmarła w 2021 r. Siostra był właścicielką mieszkania od 1997 r. Wnioskodawczyni nabyła to mieszkanie w spadku na podstawie postanowienia właściwego sądu rejonowego z 2022 r. Sprzedała je w 2023 r. za 200 tys. zł. Wątpliwości wnioskodawczyni dotyczyły powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym w związku ze sprzedażą nieruchomości. Przedstawiła stanowisko, zgodnie z którym jako najbliższa rodzina zmarłej powinna zostać zwolniona z podatku. Wychodziła z założenia, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w ogóle nie powinna zostać uznana za generującą dochód podlegający opodatkowaniu.

Zobacz procedurę w LEX: Przychód z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych - opodatkowanie PIT >

Dyrektor KIS w pierwszy kolejności zważył, że „nabycie w drodze spadku", wyrażenie użyte w ustawie o PIT, obejmuje nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego oraz testamentowego, jak i inne rodzaje nabycia nieruchomości (w tym na podstawie rozporządzenia testamentowego w drodze zapisu zwykłego i windykacyjnego). Z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki majątkowe stają się spadkiem dla jednej lub kilku osób. Zarówno prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, jak i akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Zobacz procedurę: Koszty uzyskania przychodów nieruchomości nabytych w drodze spadku >

 

 

Znaczenie ma tylko czas, nie powiązania rodzinne

Dyrektor KIS potwierdził prawidłowość przedstawionego we wniosku stanowiska. Jego zdaniem, odpłatne zbycie nieruchomości nabytej w drodze spadku po siostrze nie będzie stanowić dla wnioskodawczyni źródła przychodu z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę. Tym samym nie powstaje obowiązek zapłaty PIT od dochodu uzyskanego ze sprzedaży tej nieruchomości.

Sprawdź w LEX: Jak opodatkować sprzedaż nieruchomości nabytej w 50% jako spadek stwierdzony aktem poświadczenia dziedziczenia i w 50% jako nieodpłatny dział spadku poprzez umowę o dział spadku i zniesienie współwłasności? >

Na marginesie dyrektor KIS dodał, że nabycie nieruchomości od najbliższej rodziny (w tym przypadku od siostry) nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. Okolicznością decydującą o zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku jest wyłącznie fakt zbycia nieruchomości po upływie pięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 maja 2023 r., nr 0114-KDWP.4011.4.2023.2.JCH.