PIT-40A/PIT-11A jest kluczowym drukiem dla każdego emeryta i rencisty. To właśnie ten druk stanowi roczne obliczenie podatku przez organ rentowy i stanowi informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego. Organ rentowy przesyła ten druk do większości świadczeniobiorców pobierających z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emeryturę bądź rentę. Na podstawie druku PIT-40A/PIT-11A możliwe jest podjęcie decyzji, czy rozliczenia za rok podatkowy będzie dokonane przez podatnika samodzielnie, czy PIT-40A/PIT-11 stanie się automatycznie roczną deklaracją podatkową. Tak będzie w przypadku uzyskania przychodu tylko z tytułu emerytury lub renty. Natomiast w przypadku, gdy podatnik uzyskał oprócz wskazanego tytułu dodatkowo przychody przykładowo ze stosunku pracy, musi dokonać rozliczenia podatku w zeznaniu podatkowym. Źródłem tego rozliczenia będzie informacja z ZUS oraz informacja od pracodawcy (PIT-11).
Czytaj w LEX: Skutki dorabiania do renty socjalnej – zmiana zasad od 1 stycznia 2022 r. >>
Cena promocyjna: 179.1 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 19.9 zł
Renta socjalna w rocznym zeznaniu PIT
Organy rentowe „z urzędu” dokonują rocznego rozliczenia podatku podatnikom uzyskującym dochody, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to m.in. dochodów z krajowych emerytur i rent, rent strukturalnych, rent socjalnych, świadczeń przedemerytalnych itp. W sytuacji gdy wskazane dochody są jedynymi dochodami podatnika, a podatnik nie zamierza korzystać z preferencji podatkowych (m.in. wspólne rozliczenie z małżonkiem, ulgi podatkowe), nie jest wymagane dodatkowe rozliczenie przez podatnika. Jeżeli jednak w roku podatkowym podatnik uzyskał inne dochody, powinien dokonać rozliczenia rocznego na odpowiednim formularzu (art. 45 ust. 1 ustawy o PIT). W przypadku dochodów ze stosunku pracy rozliczenia rocznego dokonuje się na formularzu PIT-37. Wykazywane są w nim m.in. przychody z tytułu wynagrodzenia i inne przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy) oraz pracy nakładczej, a także przychody z tytułu emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych) itp.
Sprawdź w LEX: Czy jeśli osoba pobierająca rentę socjalną przejdzie na rentę z KRUS, może wrócić z powrotem na rentę socjalną? >>
Zobacz również: Rozliczając roczny PIT, trzeba pamiętać o przysługujących ulgach >>
Do wypełnienia PIT-37 niezbędne są jednak informacje sporządzane przez płatników i przekazane podatnikom do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, w szczególności otrzymany od zakładu pracy, zleceniodawcy czy organu zatrudnienia PIT-11, jak również otrzymany od organu rentowego PIT-11A, czy PIT-40A. Zgodnie z objaśnieniami zawartymi na formularzu PIT-40A, osoby, które od organu rentowego otrzymały:
- PIT-11A, do zeznania podatkowego PIT-36 albo PIT-37 przenoszą kwoty wykazane w części D oraz w części E w poz. 40, 41 i 42 otrzymanej informacji, zgodnie z opisami zamieszczonymi na zeznaniach,
- PIT-40A i będą składać zeznanie podatkowe PIT-36 albo PIT-37, do zeznania tego przenoszą kwoty wykazane w części D w poz. 36, w części E w poz. 40, 41 i 42 oraz w części F w poz. 47 otrzymanego rozliczenia, zgodnie z opisami zamieszczonymi na zeznaniach.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.