Czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT w deklaracji JPK VAT pomimo braku akceptacji przez sprzedawcę noty korygującej dotyczącej korekty błędnego NIP nabywcy? Czy KSeF zmieni coś w tym zakresie? Takie wątpliwości miała spółka, która jako oddział w Polsce, będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, świadczy usługi budowlane. Za wykonane usługi wystawia faktury z podstawową stawką VAT dla polskiego podatnika podatku od towarów i usług. W ramach rejestracji posiada jeden numer NIP dla celów CIT i PIT oraz drugi numer NIP jako płatnik PIT i składek ZUS. Numer NIP do celów PIT i ZUS jest uwidoczniony w odpisie KRS.
W ramach czynności związanych ze świadczeniem usług, oddział dokonuje zakupu usług leasingu. Firma leasingowa na wystawionych fakturach użyła NIP oddziału uwidocznionego w KRS. Pomimo monitów ze strony oddziału, firma leasingowa nie zgadza się ze zmianą NIP na umowie jak i na fakturze. W ramach czynności korygujących oddział wysłał do firmy leasingowej notę korygującą do każdej faktury. Nota koryguje NIP na poprawny, czyli ten, który uwidoczniony jest na białej liście. Firma leasingowa nie odesłała do oddziału podpisanej noty korygującej. Oddział uwidacznia faktury od firmy leasingowej w swojej deklaracji JPK jako podatek naliczony, pomimo nieotrzymania podpisanej noty od firmy leasingowej. VAT naliczony na fakturach firmy leasingowej odliczany jest w wysokości 50 proc.
Czytaj też: Faktury korygujące w księgach rachunkowych >>>
Odliczenie VAT a nota korygująca do faktury
Spółka zapytała organy skarbowe, czy pomimo braku otrzymania potwierdzonej noty korygującej, oddział może odliczyć VAT w deklaracji JPK VAT. Zdaniem oddziału, w artykule 86 ustawy o VAT nie zawarto obowiązku posiadania podpisanej noty korygującej od kontrahenta jako niezbędnego elementu do ujęcia faktury w deklaracji JPK-VAT. Jednocześnie artykuł 86 nie wskazuje, iż faktura z błędnym numerem NIP nie stanowi podstawy od odliczenia VAT.
Zobacz również: VAT trzeba rozliczać w ściśle określonych terminach >>
W interpretacji z 27 stycznia br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał rację spółce (nr 0111-KDIB3-1.4012.931.2022.1.WN). Potwierdził, że skoro w wystawionych dla spółki fakturach przez firmę leasingową błędnie wskazano NIP spółki, to w tym przypadku dopuszczalne jest skorygowanie takiej wadliwości faktur za pomocą wystawionych przez spółkę not korygujących. W związku z tym, że nota korygująca, która koryguje błąd w NIP, który nie ma wpływu na wartość dokonanej transakcji, brak akceptacji noty nie skutkuje brakiem możliwości odliczenia VAT z faktury pierwotnej zawierającej błędny NIP nabywcy.
Sprawdź też: Noty korygujące - zasady wystawiania >>>
Cena promocyjna: 69.5 zł
|Cena regularna: 139 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 104.24 zł
Słuszna linia interpretacyjna
- Interpretację należy ocenić pozytywnie. Organ słusznie wskazał, że nota korygująca błędnie wskazany NIP nie ma wpływu na wartość dokonanej transakcji, w związku z czym brak akceptacji noty po stronie sprzedawcy nie skutkuje brakiem możliwości odliczenia VAT z faktury pierwotnej zawierającej błędny NIP nabywcy – ocenia Piotr Kabała, konsultant ds. podatków w Głowacki i Wspólnicy sp.k. Kancelaria Prawnicza
Jego zdaniem, interpretacja wpisuje się w słuszną linię interpretacyjną organów podatkowych, według której jeżeli na podstawie posiadanych faktur można zidentyfikować nabywcę, to ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego nawet wówczas, gdy podano błędny NIP.
- Pomimo literalnej wykładni art. 106k ust. 2 ustawy o VAT, który nakazuje oczekiwać na potwierdzenie przez odbiorcę noty korygującej, wykładnię zastosowaną przez organ podatkowy należy uznać za słuszną, gdyż jest to błąd niemający większego wpływu na poprawność wystawionej faktury – zauważa Piotr Kabała.
Czytaj też: Odmowa przyjęcia faktury - skutki praktyczne >>>
Czytaj też: Anulowanie faktury na przykładach >>>
Co zmieni KSeF?
Warto dodatkowo nawiązać do Krajowego Systemu eFaktur, który od 1 lipca 2024 r. stanie się obowiązkowy dla wszystkich podatników VAT.
- W analogicznym przypadku przesłania do systemu faktury z błędnie wskazanym NIP, konieczne byłoby wystawienie faktury korygującej pierwotny dokument "do zera" i ponowne przesłanie do systemu odrębnej faktury (pierwotnej) z prawidłowym NIP nabywcy. Powyższe pokazuje, że wraz z wejściem KSeF do szerszego użytku nie będzie już można w podobnej sytuacji rozwiązać problemu poprzez wystawienie noty korygującej - zauważa Piotr Kabała.
Ekspert podkreśla, że podatnicy nie będą musieli czekać na potwierdzenie przez odbiorcę noty korygującej, a przepis wskazany w art. 106k ust. 2 stanie się przepisem martwym – w zastosowanym wariancie.
Ograniczenia w odliczaniu VAT tylko wyjątkowo
Na systemowe podejście do prawa podatnika do odliczenia VAT wskazuje kolejny ekspert. - Z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że wszelkie ograniczenia zasady neutralności podatkowej mają charakter wyjątkowy i muszą mieć wyraźne oparcie w przepisach. Zasada neutralności stanowi podstawę konstrukcji VAT. W związku z powyższym prawa do odliczenia nie można traktować jako formę przywileju czy ulgi dla podatnika – wskazuje Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes zarządu Biura Rachunkowego BIUREX, twórca Akademii Podatkowej TaxMania.
Jego zdaniem, zbyt często dochodzi do sytuacji, w których podatnicy niezasadnie ponoszą ciężar VAT. - Jeżeli tylko podatnik jest w stanie udowodnić, że ma prawo do odliczenia VAT, gdyż jest on związany z czynnościami opodatkowanymi, to formalne przeszkody na które nie ma wpływu nie powinny mu tego prawa ograniczać – podkreśla Michał Cielibała.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.