Wydarzenie odbędzie się w Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS.  Poświęcona będzie sytuacji rynku wydawnictw naukowych w kraju oraz oczekiwaniom dotyczące jego rozwoju. Pod uwagę brane będą głosy wydawców, bibliotekarzy, jak i środowisko akademickie oraz innych interesariuszy procesu komunikacji naukowej i upowszechniania nauki.

 

KRASP: Powinien powstać dodatkowy wykaz czasopism>>

 

Czasopisma w dobie dynamicznych zmian

Wydarzenie ma się odbywać co roku - ma być platformą dialogu i współpracy podmiotów zajmujących się profesjonalnie ułatwianiem dostępu do osiągnięć naukowych i upowszechnianiem nauki w Polsce, z uwzględnieniem międzynarodowego wymiaru tych zadań. Podczas listopadowej edycji uczestnicy mają dyskutować o modelu wydawnictw naukowych, jaki znalazł się w przepisach ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 r., oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń, a także w projekcie Polityki Naukowej Państwa, przedłożonym do konsultacji w grudniu 2020 r.

 

 

W programie m.in.:

  1. Wystąpienie programowe - ‍Biała Księga rynku wydawnictw naukowych – Raport Polskiej Izby Książki i Ewa Bluszcz, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Piotr Dobrołęcki, Biblioteka Analiz
  2. Oczekiwania związane z regulacjami Ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” oraz ocena stanu spraw na początek roku akademickiego 2021/2022
  3. Systemy informacji oraz bazy danych służące wsparciu komunikacji naukowej i upowszechnianiu nauki
  4. Rynek wydawnictw naukowych w Polsce w 2021 roku z perspektywy podmiotów zaangażowanych  w proces komunikacji naukowej – wydawców komercyjnych, wydawców uczelnianych, bibliotekarzy oraz instytucji nauki. Finansowanie działalności publikacyjnej. Pożądane formy współpracy wydawcy – uczelnie/instytucje nauki


Zagadnienia:

  • Przegląd danych na temat rynku wydawnictw naukowych w Polsce w 2021 roku. Kto i w jakim zakresie zajmuje się publikowaniem i upowszechnianiem nauki. Próba opisania obecnych trendów z uwzględnieniem roli wszystkich podmiotów, w tym wydawnictw komercyjnych, wydawnictw i bibliotek uczelnianych oraz instytucji nauki na podstawie dostępnych źródeł („Biała Księga wydawnictw naukowych w Polsce w 2021 r.”, „Wykazy wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych”, dane Biblioteki Narodowej, dane Biblioteki Analiz).
  • Model finansowania działalności wydawnictw naukowych w Polsce. Bariery i ograniczenia wpływające na jakość i efektywność  publikowania naukowego. Formy współpracy uczelnie –   wydawcy komercyjni. Przykłady pozytywnych rozwiązań. Wnioski i postulaty.
  • Problem finansowania a otwarta nauka i dydaktyka. Projekty konsorcjum OPERAS. Kto ma finansować wolny dostęp? Kiedy i w jakim zakresie możemy wprowadzić postulowane rekomendacje. Stan obecny, kierunki zmian, możliwe rozwiązania ustawowe.
  • Zasady korzystania z publikacji naukowych w dydaktyce (prawo autorskie a praktyka dydaktyczna) – stan obecny i rekomendowany model.

 

Uczestnicy panelu:

  • Włodzimierz Albin, Wolters Kluwer Polska
  • Aurelia Grejner, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych
  • Dorota Krawczyńska, Marta Błaszczyńska, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN (projekty konsorcjum OPERAS)
  • Danuta Szewczyk-Kłos, Jędrzej Leśniewski, Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich
  • Marzenna Wojciechowska, Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA