Z regulacji nauczycieli zniknie zapis pozwalający na prowadzenie zajęć w szkole artystycznej osobie, która zdobyła kwalifikacje w ramach studiów na dowolnym kierunku lub specjalności. Według resortu rozwiązanie to było nadużywane.
Uczeń niepełnosprawny w szkole artystycznej też może uczyć się dłużej>>
Wyłączenia dotyczą także studiów podyplomowych - po wejściu w życie nowych przepisów kwalifikacje do uczenia w szkole artystycznej będą mogli w ten sposób zdobyć jedynie nauczyciele.
Wymagania dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu w szkole plastycznej pozostają niezmienione. Określa się kwalifikacje wymagane do prowadzenia zajęć edukacyjnych artystycznych w szkołach baletowych oraz szkołach cyrkowych.
Ze względu na to, że brak jest w polskim systemie kształcenia artystycznego uczelni wyższej kształcącej w specjalnościach tanecznych bądź baletowych, rozporządzenie określi, że nie trzeba posiadać wyższego wykształcenia, by prowadzić tego rodzaju zajęcia.
Nauczyciele uczący przedmiotów nieartystycznych w placówkach podległych resortowi kultury, muszą mieć posiadać takie same kwalifikacje jak pedagodzy zatrudnieni w szkołach podległych MEN.
Urlop dyrektora szkoły na nowych zasadach>>
Wzory dokumentów - ustawa o systemie oświaty, prawo oświatowe i przepisy wprowadzające - z serii MERITUM>>