W organizowanej przez NSZZ Policjantów pikiecie mają uczestniczyć organizacje związkowe podległe pod trzy resorty: spraw wewnętrznych (Policja, Państwowa Straż Pożarna i Straż Graniczna oraz pracownicy BOR), sprawiedliwości (Służba Więzienna) oraz finansów (Służba Celna).
Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów Tomasz Krzemiński, protestujący domagają się m.in. zrekompensowania kosztów inflacji za lata 2009- 2015, stałej corocznej waloryzacji płac od roku 2016, nowej ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych oraz włączenia Służby Celnej do systemu emerytalnego służb mundurowych; w proteście ma wziąć udział 3 tys. związkowców służb mundurowych.
Czytaj: Pracownicy służb mundurowych rozpoczynają protest
Kwestia podwyżek była jednym z tematów pierwszego Forum Dialogu Społecznego, które odbyło się na początku lipca z inicjatywy szefowej MSW Teresy Piotrowskiej. Jak mówiła PAP po spotkaniu rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, przedstawiciele resortu zapewnili stronę związkową, że od stycznia 2016 r. funkcjonariusze i pracownicy cywilni Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu dostaną podwyżki.
"Szczegóły dotyczące wysokości tych kwot zostaną przedstawione w najbliższym czasie, do ok. 3 tygodni. W tym momencie trwają ostatnie rozmowy w tej sprawie - prowadzone przez MSW z ministrem finansów" - zaznaczyła Woźniak. Dodała, że w założeniach do przyszłorocznego budżetu zapisano kwotę ok. 2 mld zł, także z przeznaczeniem na podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych resortu spraw wewnętrznych.
Pytany o tę zapowiedź, Krzemiński powiedział PAP, że nie są znane żadne szczegóły tej zapowiedzi, tzn. jakie konkretnie kwoty zostaną przekazane poszczególnym formacjom i jakie sumy dostaną funkcjonariusze.
MSW podkreśla, że funkcjonariusze służb podległych resortowi dostali podwyżki w 2009 i 2012 r. Jak powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak trzy lata temu funkcjonariusze, jak również żołnierze zawodowi, byli jedną z nielicznych grup, którzy otrzymali podwyżkę uposażeń w sytuacji zamrażania wynagrodzeń w całej sferze budżetowej. W tym roku policjanci, strażacy, pogranicznicy i funkcjonariusze BOR, a także żołnierze otrzymali wyższe dodatki na wysługę lat. (PAP)