Nowe zasady ujawniania pisemnych interpretacji przepisów wynikają z ustawy o 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Dotyczą one ZUS, KRUS i NFZ i obejmują kwestie związane z rozstrzyganiem obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy ich wymiaru. ZUS w interpretacji wskaże również jakie świadczenia są wolne od składek i jak różnicować stopę procentową daniny na ubezpieczenie wypadkowe. Przedsiębiorcy mogą też zadawać pytania związane z podstawą wymiaru składki zdrowotnej.
Przypomnijmy, z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego może wystąpić wyłącznie przedsiębiorca. Przywilej ten mają również spółka jawna, partnerska i komandytowa. Spółka cywilna takiej możliwości nie ma, ale wniosek o wydanie pisemnej interpretacji może złożyć wspólnik tej spółki, bo jest przedsiębiorcą.
Właściwymi do wydania odpowiedzi są dwa oddziały ZUS w Polsce: w Gdańsku i w Lublinie. Oddział ZUS w Gdańsku wydaje interpretacje w sprawach wnioskodawców z zakresu terytorialnego oddziałów w: Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Łodzi I, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Płocku, Poznaniu I, Poznaniu II, Siedlcach, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie I, Warszawie II, Warszawie III, Zielonej Górze. Natomiast oddział ZUS w Lublinie wydaje interpretacje z zakresu terytorialnego oddziałów w: Bielsku - Białej, Biłgoraju, Chorzowie, Chrzanowie, Częstochowie, Jaśle, Kielcach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi II, Nowym Sączu, Opolu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zabrzu.
We wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przedsiębiorca musi opisać stan faktyczny lub zdarzenie, które ma nastąpić. Wnioskodawca powinien też zawrzeć swoje stanowisko na opisaną kwestię. Wydanie pisemnej interpretacji przez ZUS kosztuje przedsiębiorcę 40 zł. Jeśli wniosek dotyczy odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, wysokość jest wielokrotnością stanów faktycznych lub zdarzeń.
ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji administracyjnej. Termin ten liczy się od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. Decyzja wskazuje prawidłowe, według ZUS, stanowisko w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym i pouczeniem o środkach zaskarżenia.
ZUS jest związany wydaną przez siebie interpretacją. Zasada ta nie działa jednak w drugą stronę, bo przedsiębiorca może nie dostosować się do interpretacji ZUS. Czyni to jednak na własną odpowiedzialność. Jeśli postąpi zgodnie ze stanowiskiem wskazanym interpretacji, nawet jeśli jest ono błędne, to nie naraża się na żadne kary.
Interpretacje ZUS