Resort pracy chce aby nadwyżki finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lokowane były w bankach, których fundusze własne wynoszą co najmniej 50 mln euro (obecnie muszą one wynosić co najmniej 100 mln euro). W celu zapewnienia bezpieczeństwa lokowanych środków planuje wprowadzenie dodatkowego kryterium uzależniającego dopuszczalny maksymalny limit lokat od kondycji finansowej banku, jakim byłby współczynnik wypłacalności.
Tak wynika z przygotowanego przez Ministra Pracy i Polityki społecznej projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej oraz zasad lokowania środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Dotychczas możliwe jest lokowanie nadwyżek finansowych FUS w bankach, które posiadają fundusze własne w wysokości co najmniej 100 mln euro. Zmiana rozszerzałaby więc grono banków, w których nadwyżki takie mogłyby być lokowane.
W projekcie rozporządzenia proponuje się jednak wprowadzenie dodatkowego kryterium uzależniającego dopuszczalny maksymalny limit lokat od kondycji finansowej banku, jakim byłby współczynnik wypłacalności. Współczynnik wypłacalności banku, w którym dokonywane będą lokaty nadwyżek, musi wynosić co najmniej 8%. W przypadku banków których współczynnik ten jest mniejszy od 10%, maksymalną dopuszczalną kwotę lokaty korygować się będzie arbitralnie ustalonym mnożnikiem 0,5, natomiast jeśli będzie wynosić co najmniej 10%, kwotę lokaty korygować się będzie również arbitralnie ustalonym mnożnikiem 0,8. Natomiast jeśli współczynnik ten jest większy od 12%, maksymalna kwota możliwa do ulokowania jest równa kwocie limitu wynikającego wyłącznie z poziomu funduszy własnych banku.
Projekt przewiduje również umożliwienie Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych lokowania nadwyżek w Banku Gospodarstwa Krajowego bez względu na wysokość funduszy własnych tego banku i posiadany współczynnik wypłacalności.
Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie pierwszego dnia kwartału następującego po kwartale ogłoszenia.
Projekt został przekazany do konsultacji społecznych.
Opracowanie: Weronika Adamczyk
Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 26 września 2012 r.