Zmieniony § 9 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 października 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze straży ochrony kolei, zasad oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby oraz trybu i jednostek uprawnionych do orzekania o tej zdolności (Dz. U. Nr 232, poz. 2332 z późn. zm.) przewiduje, iż badania okresowe funkcjonariuszy straży ochrony kolei na stanowiskach administracyjnych przeprowadza się raz na 4 lata (dotychczas obowiązywał termin 3-letni).
Nowe brzmienie § 10 ust. 2 i 3 rozporządzenia zakłada, że badanie kontrolne przeprowadza lekarz orzekający (nie zaś komisja lekarska w Kolejowym Zakładzie Medycyny Pracy). Badanie obejmuje badanie ogólne stanu zdrowia oraz – w zakresie ustalonym przez lekarza orzekającego – badania specjalistyczne i pomocnicze. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 5, dodatkowo przeprowadza się badanie psychologiczne. W pozostałych przypadkach konieczność przeprowadzenia badania psychologicznego ustala lekarz orzekający.
W znowelizowanym przepisie § 16 ust. 1-3 rozporządzenia przyjęto, że jeżeli osoba badana lub pracodawca nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarskiego, może, za pośrednictwem lekarza orzekającego, który wydał orzeczenie, złożyć odwołanie od orzeczenia lekarskiego wraz z uzasadnieniem – w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Lekarz orzekający, który wydał orzeczenie lekarskie, przekazuje odwołanie w terminie 7 dni od dnia złożenia odwołania do właściwej komisji lekarskiej orzekającej w trybie odwoławczym wraz z dokumentacją medyczną badania stanowiącego podstawę wydania orzeczenia. Komisją lekarską orzekającą w trybie odwoławczym właściwą do wydania orzeczenia lekarskiego, w przypadku złożenia odwołania od orzeczenia lekarskiego wydanego po badaniach, o których mowa w § 8, 9 i 10 ust. 1 pkt 1, 3, 4 i 6, jest komisja lekarska w Kolejowym Zakładzie Medycyny Pracy, a w przypadku odwołania od orzeczenia lekarskiego wydanego po badaniach, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 2 i 5 – komisja lekarska w Centrum Naukowym Medycyny Kolejowej.
Zmianie uległa również tabela II w załączniku nr 2 do rozporządzenia określająca zasady badania narządu słuchu.
Orzeczenia o zdolności fizycznej i psychicznej do służby w straży ochrony kolei wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane. Omawiana nowelizacja (Dz. U. z 2015 r. poz. 26) wejdzie w życie 23 stycznia br.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.