Zgodnie z art. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1316 ze zm.), obowiązek tworzenia funduszu socjalnego mają pracodawcy: prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych - bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników, zatrudniający co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz ci zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jeżeli z wnioskiem o utworzenie funduszu wystąpiła zakładowa organizacja związkowa.

 

f

Dwie raty

Pracodawcy powinni przekazać ustalony na dany rok odpis na ZFŚS w dwóch ratach:
‒ do 31 maja, wpłacając co najmniej 75 proc. odpisów podstawowych,
‒ do 30 września, wpłacając pozostałą część odpisów podstawowych i tzw. odpisy zwiększające.

Tak więc, do końca maja danego roku pracodawcy mają obowiązek przekazać na konto Funduszu co najmniej 75 proc. odpisu podstawowego naliczonego na pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach, młodocianych oraz pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze. W terminie drugiej raty mają natomiast wpłacić kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy równowartością odpisów i zwiększeń naliczonych na pracowników na dany rok kalendarzowy a kwotą faktycznie przekazaną w ramach wpłaty pierwszej raty odpisu.

Przypomnijmy, że w 2019 r. wysokość odpisu podstawowego na jednego zatrudnionego w normalnych warunkach wynosi 1.229,30 zł, a na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze ‒ 1.639,07 zł.

Czytaj też: Polska nie spełnia nawet minimalnych norm w zakresie zasiłków dla bezrobotnych >>>>