Według prognoz w 2050 r. osoby w wieku 60 lat i więcej, zamieszkałe w miastach w 2050 r. będą stanowiły 23,5 proc. ogólnej ludności kraju, zaś mieszkańcy wsi  w tym wieku - 16,8 proc.  W końcu 2016 r. liczba ludności Polski wynosiła 38,4 mln osób, z czego 9 mln to osoby w wieku powyżej 60 lat. Było to blisko 24 proc. populacji. Według prognozy ludności populacja osób w wieku "60 plus" wzrośnie do 2050 r. do 13,7 mln osób. Osoby w tym wieku będą stanowiły ponad 40 proc. ogółu ludności.


Musimy gonić państwa UE

W Unii Europejskiej od 2017 roku liczba osób aktywnych zawodowo powyżej 50 roku życia jest wyższa niż osób aktywnych poniżej 35 roku życia. Z badania Deloitte wynika, że 77 proc. pracowników w wieku do 50 lat planuje aktywność zawodową przynajmniej do 65 roku życia, czyli średnio o 11 pkt. proc. więcej niż w dziesięciu analizowanych krajach Europy. Wiele osób, które co prawda osiągnęły już wiek emerytalny, ale cieszą się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, odczuwa potrzebę pozostania w pracy ze względów finansowych, społecznych czy emocjonalnych.

 

Cena promocyjna: 57.75 zł

|

Cena regularna: 77 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


– Skutki zmian demograficznych i technologicznych prędzej czy później ujawnią się w Polsce z całą mocą. Warto wykorzystać dobrą koniunkturę do przeprowadzenia koniecznych reform w modelach biznesowych oraz politykach publicznych. Do głównych wyzwań będą należały: wzrost aktywności zawodowej osób w wieku 50 plus i innych grup dziś nieaktywnych zawodowo, efektywniejsze wykorzystywanie elastycznych form zatrudnienia oraz wspieranie kształcenia przez całe życie – mówi Damian Olko z Deloitte.

Zmiany dla pracodawców

Wydłużenie kariery zawodowej będzie wiązało się z koniecznością dostosowania warunków pracy do potrzeb osób starszych. Choć firmy coraz częściej prowadzą włączającą kulturę organizacyjną, to jednak regulacje ze strony państwa wydają się być niezbędne. - Wciąż bowiem pracownicy zbliżający się do wieku emerytalnego otrzymują z otoczenia sygnały sugerujące im zakończenie aktywności zawodowej. Potencjał doświadczonych pracowników nie jest odpowiednio wykorzystywany, mimo, iż wyróżniają się oni wysokim poziomem kompetencji oraz motywacji, a ich oczekiwania dotyczące wynagrodzenia i czasu pracy są bardziej elastyczne niż młodszych osób - napisano w raporcie Deloitte.

Wśród czynników zachęcających pracowników do kontynuowania aktywności zawodowej są coraz częściej "niefinansowe warunki pracy". Z badań wynika, że  największym motywatorem do pracy jest wciąż wynagrodzenie. Inaczej jest w krajach UE, gdzie coraz częściej na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia. Pracownicy w Polsce jak i w Europie coraz częściej cenią sobie cele rozwojowe, zaufanie współpracowników oraz wyraźnie określony zakres odpowiedzialności.

 

Szlaki przecierają emeryci

W Polsce liczba pracujących emerytów w ostatnich czterech latach wzrosła o 30 proc. Pod koniec ubiegłego roku pracowało ich 742 tys., czyli 13 proc. z 5,5 mln osób. To te osoby mogą pozytywnie wpłynąć na pracodawców, udowadniając im, że seniorzy to cenni pracownicy.

Z danych Zakładu wynika, że wśród pracujących emerytów prawie 40 proc. to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Prowadzący własną działalność to 29,2 proc., a osoby na umowie-zleceniu – 25,8 proc. Na emeryturze pracują głównie kobiety (56 proc.), aktywni panowie to tylko 44 proc. Średni wiek pracujących emerytek to 65 lat i trzy miesiące, czyli jest on ponad pięć lat wyższy od ustawowego wieku emerytalnego. Średni wiek dorabiających na emeryturze panów to 67 lat i trzy miesiące

Na tle Unii Europejskiej Polska ma obecnie jedną z najniższych (3,5 proc.) stopę bezrobocia, ale nadal jesteśmy krajem o jednym z najniższych wskaźników zatrudnienia, zwłaszcza wśród osób starszych.

Czytaj też: Węgierska polityka rodzinna przykładem dla Polski >>>