W myśl art. 2373 § 21 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) – dalej k.p. pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bhp w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane.
Wyjaśnienia wymaga, że pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Natomiast za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną, a także wówczas, gdy pracodawca będący osobą fizyczną nie dokonuje czynności w sprawach z zakresu prawa pracy osobiście, czynności z tego zakresu dokonuje osoba lub organ zarządzający albo inna wyznaczona do tego osoba (art. 3 k.p.).
Zobacz także: Szkolenie bhp pracownika tymczasowego nie zawsze jest wymagane>>
Zasady oraz zakres szkoleń bhp szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 ze zm.) - dalej r.s.b.h.p. Przewiduje ono dwa rodzaje szkoleń dla pracodawców, odrębnie określając ich program ramowy.
Pierwsze z nich obowiązuje wszystkie osoby będące pracodawcami. Obowiązek odbycia pierwszego szkolenia bhp dla tej grupy osób powstaje w momencie zatrudnienia pierwszego pracownika, gdy pracodawca zyskuje swój status, a w przypadku przedsiębiorstw już działających, w momencie objęcia przez daną osobę funkcji przynależnych pracodawcy.
Drugi rodzaj szkolenia bhp pracodawcy obejmuje te osoby, które jednocześnie wykonują zadania służby bhp w zakładzie. Szkolenie to należy odbyć przed podjęciem wykonywania tych zadań. Powinno ono mieć formę kursu lub seminarium według specjalnego programu opracowanego w oparciu o ramowy program określony w części III załącznika nr 1 r.s.b.h.p.
Zobacz także: Więzienie za fałszowanie dokumentacji o odbyciu szkolenia BHP>>
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.
Dowiedz się więcej z książki | |
Szkolenia BHP. Komentarz do rozporządzenia
|