Działania wielu instytucji państwowych nie tylko polskich ale również europejskich i światowych zmierzają do zatrzymania wzrostu poziomu bezrobocia. W ciągu ostatnich kilku miesięcy słyszeliśmy o pomysłach takich jak m.in.„odmrożenie” pieniędzy z Funduszu Pracy, aktywizacji zawodowej osób młodych oraz osób, które ukończyły 50 lat, podejmowanej przez Unię Europejską próbie rozszerzenia funduszu globalizacyjnego, który udziela wsparcia osobom objętym zwolnieniami.

W 2012 r. na walkę z bezrobociem zostało wydanych 3,9 mld zł. W projekcie budżetu na 2013 r. zaplanowano na ten cel kwotę 4,7 mld zł! Planuje się, iż środki z tej puli będą przeznaczane na stypendia, które będą wypłacane pracownikom odbywającym staż, refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy, pomoc w uruchomieniu własnej działalności gospodarczej oraz szkolenia. Ponadto planuje się wzrost puli środków przeznaczanych na prace interwencyjne oraz na roboty publiczne.

Wszystkie ww. działania mają pomóc w utrzymaniu bezrobocia w 2013 r. na poziomie z 2012 r. czyli ok. 13 proc. Wielu ekspertów już dzisiaj ocenia, że będzie to bardzo trudne jeśli w ogóle możliwe.

 

Małgorzata Skibińska