Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Pracownica, która adoptowała dwoje dzieci w wieku 4 i 6 lat zamierza skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze, począwszy od 18 lutego 2016 r. Starsze dziecko ukończy 7 lat 9 lutego 2017 r.

W jakim łącznym wymiarze przysługuje pracownicy urlop macierzyński i rodzicielski?

Odpowiedź:

Pracownicy przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 31 tygodni oraz urlop rodzicielski w wymiarze 34 tygodni.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 183 § 1 k.p. pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

1) 20 tygodni – w przypadku przyjęcia jednego dziecka,

2) 31 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,

3) 33 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,

4) 35 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,

5) 37 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci

– nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 34 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga lub więcej dzieci.

Zgodnie z powyższym, pracownicy, która jednocześnie przyjęła na wychowanie dwoje dzieci i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie ich przysposobienia przysługuje 31 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i 34 tygodnie urlopu rodzicielskiego (łącznie 65 tygodni).

Fakt, iż starsze dziecko ukończy 7 lat z dniem 9 lutego 2017 r. nie będzie miał wpływu na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W doktrynie przyjmuje się, że dopóki jest choć jedno dziecko w wieku uprawniającym do korzystania przez pracownika z urlopu, prawo pracownika do urlopu nie może wygasnąć (Florek L. (red.), Celeda R., Gonera K., Goździewicz G., Hintz A., Kijowski A., Pisarczyk Ł.M., Skoczyński J., Wagner B., Zieliński T.. Kodeks pracy. Komentarz.. LEX, 2011).

Katarzyna Pietruszyńska,

autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 22.02.2016 r.