Dwudniowe spotkanie delegatów NSZZ "Solidarność" w Kielcach to pierwszy zjazd od wyboru nowych władz w 2010 roku. Podczas pierwszego dnia obrad przewodniczący Solidarności Piotr Duda przedstawi informację o pracy Komisji Krajowej. Delegaci uzupełnią również skład komisji i uchwalą zmiany w statucie związku.
"Sprawy organizacyjne związku na pewno zajmą zdecydowaną część obrad. Będziemy chcieli wypracować projekt zmian, które umożliwią komisjom zakładowym prowadzenie negocjacji także z zagranicznymi pracodawcami. Obecnie, gdy duża część firm należy do kapitału obcego, jest to koniecznością" - zapowiedział Waldemar Bartosz, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Regionu Świętokrzyskiego, który jest współorganizatorem zjazdu.
Poinformował, że jedną z planowanych uchwał jest nadanie tytułu: Zasłużony dla NSZZ "Solidarność" m.in. tragicznie zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.
Drugi dzień obrad zdominują problemy polityki społecznej i rynku pracy sygnalizowane przez kampanię "Stop umowom śmieciowym" prowadzoną przez związek. Wśród gości zaproszonych do dyskusji plenarnej są m.in.: prof. Juliusz Gardawski ze Szkoły Głównej Handlowej, Ryszard Bugaj - profesor nadzwyczajny Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN i były przewodniczący Unii Pracy oraz Longin Komołowski, były minister pracy i wicepremier w rządzie Jerzego Buzka, obecnie prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
Krajowy Zjazd Delegatów jest najwyższą władzą stanowiącą w Solidarności. Stanowi go 324 delegatów wybranych w regionach, przewodniczący zarządów regionów i sekretariatów branżowych związku. Liczba miejsc przypadających poszczególnym regionom jest proporcjonalna do liczby członków związku zrzeszonych w tym regionie.
Obecnie NSZZ "Solidarność" liczy około 700 tys. członków.