Senat zakończył prace nad ustawą ograniczającą handel w niedziele. Wprowadził do niej kilka poprawek, które mają doprecyzować wyłączenia od zakazu handlu i zapobiec obchodzeniu ograniczeń przez przedsiębiorców. Chodzi m.in. o kwiaciarnie, lodziarnie, piekarnie czy cukiernie. Nazwa placówki nie będzie miała znaczenia dla wyłączenia od zakazu handlu – istotna będzie tzw. przeważająca działalność punktu. Jeśli taka działalność polegać będzie np. na wypiekaniu pieczywa, placówka będzie mogła pracować w niedziele. Nie wystarczy jednak otworzyć w sklepie punktu tzw. odpiekania pieczywa (czyli wypieku na miejscu odmrożonego chleba czy bułek), by ominąć zakaz. Nie będzie to bowiem dominująca działalność, o której mówi ustawa.
Senat zaproponował też wyłączenie spod zakazu tych placówek handlowych, w których przeważa działalność gastronomiczna.
Senatorowie dopisali również do przepisu pozwalającego na handel w niedziele w sklepach, gdzie za ladą stoi sam właściciel, że ma to być działalność prowadzona „we własnym imieniu i na własny rachunek”. Takie doprecyzowanie ma zagwarantować, że zakazem handlu objęte zostaną również placówki działające na zasadzie franczyzy.
Kolejne poprawki przewidują, że handlować będzie można również na terenie jednostek wojskowych oraz w centrach pierwszej sprzedaży ryb, w przypadku sprzedaży ryb z burty, w gospodarstwach rybackich, placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybołówstwa i akwakultury oraz handlem takimi produktami.
Senatorowie nie poparli ostatecznie komisyjnych poprawek, które uzależniały możliwość pracy stacji paliw i placówek handlowych na dworcach od ich powierzchni. Senackie komisje chciały by pracować mogły tylko te, których powierzchnia sprzedaży nie przekracza 80 m2, co budziło dużo wątpliwości, bo obecnie 75 proc. stacji paliw w Polsce ma ponad 80 m2 powierzchni sprzedaży. Przeciwnicy tego zawężenia pytali czy większe stacje powinny być wobec tego całkiem zamknięte, czy też powinny sprzedawać tylko paliwo. Ostatecznie Senat nie zdecydował się na wprowadzenie ograniczenia powierzchniowego i wszystkie stacje paliw, jako jeden z wyjątków od zakazu, będą mogły pracować w niedziele i święta.
Senackie poprawki trafią teraz do Sejmu. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 9 i 10 stycznia 2018 r. Najprawdopodobniej wtedy posłowie zdecydują o ostatecznym kształcie przepisów, które mają wejść w życie 1 marca 2018 r.
Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00.
W ustawie przewidziano zamknięty katalog wyłączeń od zakazu handlu. Niektóre z tych wyłączeń zostały w piątek poprawione przez Senat. Sprzedawać w niedziele będzie można m.in. w e-sklepach i na platformach internetowych, jeżeli handel ma charakter zautomatyzowany, na stacjach benzynowych, w sklepach z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi czy w placówkach pocztowych, a także w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, strefach wolnocłowych i w środkach komunikacji miejskiej. W okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku handel będzie mógł się odbywać również w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi.