Ustawa reguluje kompleksowo kwestie praw i obowiązków stron stosunku pracy na statkach rybackich o polskiej przynależności, pośrednictwo pracy dla osób poszukujących pracy na tych statkach, wymagania dotyczące dokumentów związanych z pracą na statkach rybackich, warunki pracy i życia rybaków na statkach rybackich o polskiej przynależności oraz ochronę zdrowia i ochronę socjalną rybaków.

Dzięki nowelizacji wdrożone zostaną zapisy dwóch konwencji: Konwencji o pracy na morzu i Konwencji dotyczącej pracy w sektorze rybołówstwa.

 

 

- Wychodząc zatem naprzeciw oczekiwaniom społecznym, celem projektowanej ustawy – obok implementacji przepisów unijnych – jest przede wszystkim kompleksowe uregulowanie w odrębnym akcie prawnym kwestii związanych z życiem i pracą na statkach rybackich, jak również z uprawnieniami rybaków oraz obowiązkami armatorów statków rybackich wobec pracujących na nich rybaków - napisano w uzasadnieniu.

Poprawki do ustawy

Podczas pierwszego czytania na komisjach przewodnicząca komisji gospodarki morskiej Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) zgłosiła poprawkę dotyczącą zmiany definicji agencji zatrudnienia, która dotychczas była określona przez odesłanie do przepisów Ustawy o pracy na morzu. Jak podkreśliła, poprawka likwiduje pewne wątpliwości interpretacyjne.

Podczas konsultowania projektu uwzględnione zostały zastrzeżenia związków zawodowych - Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Oficerów i Marynarzy, Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność", Federacja Związków Marynarzy i Rybaków. Chodzi i prawo do emerytury pomostowej.

Czytaj też: ZUS zakończył wysyłkę listów z informacją o prognozowanej wysokości emerytury >>>

W projekcie zwrócono uwagę, że prace wykonywane przez rybaków, czyli wszystkie osoby pracujące na statku rybackim i będące załogą tego statku, bez względu to, czy pracują bezpośrednio przy połowie ryb, czy też zajmują się obsługą siłowni statku rybackiego,  uważa się za prace, o których mowa w pkt 22 załącznika nr 1 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, czyli za prace rybaków morskich.

 

- Nie ma przecież wątpliwości, że członkowie załogi statku rybackiego wykonują pracę w tym samym i w takim samym środowisku  niezależnie od tego,  czy stanowią załogę działu pokładowego, maszynowego, czy też przetwórni. Czyli każdy z nich wykonuje prace w szczególnych warunkach i z tego tytułu powinien mieć takie same prawa emerytalne - wskazują związkowcy.

W projekcie definiuje się m.in. rybaka, praktykanta, armatora, rybacką umowę o pracę oraz statek rybacki.