Największe światowe korporacje takie jak Dell, Motorola czy HP znalazły rozwiązanie tego problemu. Jest nim ideologia Corporate Wellness. Zakłada ona, że aby osiągnąć pełnię możliwości i uzyskać większe zaangażowanie, niezbędne jest holistyczne myślenie o pracowniku. Takie systemowe ujęcie przyjmuje, że całościowa jakość wynika z funkcjonowania poszczególnych części. Człowiek powinien uzyskać równowagę na każdym poziomie swojego życia – fizycznym, umysłowym, emocjonalnym oraz duchowym.
Często zdarza się, że w odniesieniu do pracy umysłowej bagatelizujemy rolę, jaką odgrywa sprawność fizyczna. W pogoni za większą wydajnością zapomina się całkowicie o ciele, a przecież to ono stanowi fundamentalne źródło paliwa i energii, nawet jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Rzecz ma się podobnie ze sposobem odżywiania. Pomijamy istotę właściwego jedzenia, a rodzaj pokarmu i regularność jego spożywania w znacznym stopniu wpływa na nasz nastrój, koncentrację oraz zdolność utrzymania energii do pracy.
Oczywiście pracownik, który źle się odżywia, pali papierosy oraz żyje pod ciągłą presją czasu może skutecznie i wydajnie funkcjonować. Jednak nie będzie on w stanie w pełni wykorzystywać swojego potencjału ani uniknąć poniesienia kosztów takiego trybu życia. Koszty te ponosi nie tylko on sam, ale również jego rodzina oraz firma, tracąc w dalszej perspektywie dobrego pracownika.
Polecamy: Corporate wellness, czyli jak wzbudzić w pracowniku siłę, zapał oraz zaangażowanie do pracy
Pracodawca ma obecnie możliwość wpłynięcia na poprawę funkcjonowania osób zatrudnionych poprzez rozwijanie nawyków prozdrowotnych oraz tworząc kulturę wspierającą zdrowy styl życia. Ideologia Corporate Wellness zakłada edukację opartą głównie na trzech płaszczyznach: odżywianiu, aktywności fizycznej oraz umiejętnościach pomagających zwalczać stres.
Korzyści z dbania o zdrowy styl życia osób pracujących są obopólne – pracownik zyskuje siłę i energię do pracy, dobre samopoczucie oraz poczucie spełnienia zawodowego, pracodawca natomiast efektywny i zaangażowany zespół. Dbanie o zdrowie i samopoczucie pracowników przekłada się również na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Poprzez wykształcenie nawyków prozdrowotnych, firma zmniejsza koszty związane z absencją chorobową, nieefektywną obecnością w pracy czy procesem rekrutacyjnym. Miejsce pracy, w którym pracodawca inwestuje w rozwój kompetencji we wszystkich aspektach funkcjonowania pracownika, staje się atrakcyjne i pożądane. Osoba zatrudniona czuje się doceniona, zwiększa się jej lojalność i zaangażowanie w pracę.
Stare przysłowie „w zdrowym ciele zdrowy duch” jest jak najbardziej aktualne. Do ciągłego zdobywania szczytów naszych możliwości poza bystrym umysłem potrzeba siły fizycznej i emocjonalnej. W tym celu pracodawca powinien zacząć postrzegać pracownika holistycznie i dbać o wszystkie sfery jego funkcjonowania.