Stosownie do art. 80 KP, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Zobacz także: Chory pracownik nie może iść na urlop
ZUS w piśmie z dnia 4 sierpnia 2010 r., 992800/6000/91/2010/SKN/1, wyraził pogląd, że jeżeli pracownik przez część dnia pracował i jednocześnie na ten dzień otrzymał zwolnienie lekarskie, zasiłek chorobowy przysługuje mu tylko wówczas, gdy otrzymał wynagrodzenie jedynie za przepracowaną część dnia. Jeżeli natomiast pracownik - pomimo przepracowania jedynie kilku godzin z obowiązującego go ośmiogodzinnej normy czasu pracy - otrzymał wynagrodzenie za cały dzień, nie przysługuje mu zasiłek chorobowy.
Z art. 11 ust. 4 u.ś.p. wynika, że zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Nie jest zatem możliwe obliczenie zasiłku chorobowego za godziny niezdolności do pracy. Dzienną stawkę zasiłku chorobowego oblicza się mnożąc kwotę podstawy jej wymiaru przez 80% (ewentualnie 100% albo 70%), a następnie dzieląc otrzymany wynik przez 30. Niezależnie od powyższego wydaje się, że jeżeli wynagrodzenie pracownika jest określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości to w przypadku, gdy pracownik przepracował 6 z obowiązujących go 8 godzin pracy, nie dokonuje się żadnych przeliczeń tego wynagrodzenia w celu ustalenia wynagrodzenia za przepracowane godziny. Inaczej rzecz się ma z wynagrodzeniem określonym stawką godzinową, które stanowi iloczyn przepracowanych godzin i godzinowej stawki wynagrodzenia.
Więcej o świadczeniach przysługujących pracownikowi w trakcie choroby w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.