Jest to kontynuacja programu z 2008 roku na rzecz zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia. Jego głównymi założeniami było między innymi obniżenie kosztów pracy dla tej grupy wiekowej, wprowadzenie emerytur pomostowych oraz podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
Jak podaje resort pracy, zatrudnienie osób w wieku 55-64 lata wzrosło z 31,6 proc. w 2008 r. do 38,7 proc. w 2012 r. Stopa bezrobocia w tej grupie osób w tym okresie była o 2,8 pkt. proc. niższa niż stopa bezrobocia osób w wieku 15-64 lata (w 2012 r. wyniosła 7,4 proc.)
Jak podkreśla resort pracy, dalsze skuteczne działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób 50+ wymagają spójności z nowymi założeniami długookresowej i średniookresowej strategii rozwoju Polski oraz muszą brać pod uwagę wydłużenie wieku emerytalnego.
Program skierowany jest zarówno do osób powyżej 50 roku życia, jak i przedsiębiorców, związków zawodowych, organizacji pozarządowych oraz osób, które dopiero za kilka lub kilkanaście lat będą wchodzić w wiek przedemerytalny.
Jednym z głównych celów programu jest podnoszenie kwalifikacji osób 45+ poprzez poprawę jakości oferty edukacyjnej, promowanie idei uczenia się przez całe życie oraz zachęcanie pracodawców do wspierania pracowników 45+ w rozwijaniu się kompetencji i kwalifikacji.
Inne cele to między innymi budowanie przyjaznego środowiska pracy dla pracowników 45+, promowanie aktywności zawodowej, wspieranie aktywnego starzenia się i aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym.
Program przewidywać będzie m.in.:
- rozwój oferty edukacyjnej;
- wspieranie systemu informacji dotyczącej dostępu do edukacji i szkoleń;
- rozwój kadry doradców zawodowych,
- rozwój instytucji publicznych i niepublicznych (także prywatnych) wyspecjalizowanych w doradztwie zawodowym;
- wsparcie finansowe (dotacje i/lub pożyczki) oraz doradczo-konsultacyjne dla pracodawców wdrażających lub doskonalących rozwiązania z zakresu zarządzania wiekiem w długim okresie i planowania kariery zawodowej;
- wsparcie finansowe (dotacje) dla instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej realizujących wspólnie z pracodawcami działania w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi czy prowadzenie kampanii podnoszenia świadomości o możliwościach i przydatności osób niepełnosprawnych jako pracowników.
Szacunkowe koszty wdrażania programu w latach 2014-2020 wyniosą 3 944,4 mln zł.