– Położenie rodziców adopcyjnych bezpośrednio po dokonaniu adopcji odpowiada położeniu rodziców biologicznych w chwili urodzenia dziecka. W innych krajach Europy rodzice adopcyjni korzystają na równi z rodzicami biologicznymi z uprawnienia do urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego – argumentuje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, zgłaszając propozycje zmian ustawowych. W jego ocenie jedną z przyczyn braku rodzin, które chciałyby stworzyć nowy dom dla dzieci starszych jest niedostateczna pomoc państwa w zakresie wsparcia rodziny adopcyjnej w pierwszym okresie adaptacji dziecka w nowym środowisku rodzinnym. Zmiany w urlopach mogłyby w tym pomóc – uważa Marek Michalak.

Obecnie art. 183 Kodeksu pracy przyznaje pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie adopcji, prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop taki przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Pracownicy, którzy adoptują starsze dzieci nie mają prawa do takiego urlopu.

– Istotą urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego jest nie tylko sprawowanie funkcji opiekuńczych w stosunku do dziecka, które takiej opieki ze względu na wiek wymaga, ale także zbudowanie więzi dziecka z rodzicami adopcyjnymi – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka i dodaje, że budowanie więzi w przypadku dzieci starszych, jest trudniejsze i wymaga więcej pracy oraz zaangażowania ze strony rodziców adopcyjnych.

Marek Michalak podkreśla, że przejmując opiekę nad dzieckiem już częściowo ukształtowanym, rodzicom adopcyjnym należy zapewnić czas na zidentyfikowanie potrzeb diecka i wejście w nową rolę, a państwo powinno podjąć wszelkie działania, które umożliwiłyby rozwój więzi pomiędzy adopcyjnymi rodzicami a ich dzieckiem oraz integracją dziecka w rodzinie adopcyjnej.

Rzecznik Praw Dziecka zauważył, że w innych krajach europejskich rodzice adopcyjni korzystają na równi z rodzicami biologicznymi z uprawnienia do urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego i wiek dziecka nie ma wpływu na to uprawnienie – świadczenie przysługuje w stosunku do dziecka poniżej 18. roku życia.

Argumentując potrzebę wprowadzenia zmiany przepisów Kodeksu pracy Marek Michalak podkreślił, że da to możliwość wyrównania szans dzieci starszych na wychowanie w środowisku rodzinnym i będzie stymulująco wpływać na podejmowanie decyzji o adopcji dziecka starszego oraz wzmocni motywację rodziców adopcyjnych.