Ministrowie podczas posiedzenia mają zająć się projektem zmian w przepisach w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wprowadziła rozwiązania polegające na stopniowym podwyższaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do jednakowego poziomu 67 lat uchwalona została w maju; w życie wejdzie 1 stycznia 2013 r.
Podstawowe zmiany zaproponowane w projekcie mają polegać na wyeliminowaniu z systemu prawnego tych rozwiązań, które nakazują, bądź dopuszczają rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem tylko z tego powodu, że osiągnął on wiek emerytalny. Jako zasadę przyjęto, iż przepisy przewidujące możliwość zwolnienia z pracy pracownika wraz z osiągnięciem przez niego określonego wieku (najczęściej wieku 60 i 65 lat) powinny być uchylone.
 
Rząd zajmie się też założeniami do nowelizacji projektu ustaw o: Policji, ABW oraz Agencji Wywiadu, służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, BOR, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Służbie Celnej oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
 
Projekt nowelizacji przewiduje ograniczanie uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim - na zasadach zbliżonych do obowiązujących w systemie powszechnym. Ma to w konsekwencji doprowadzić do optymalizacji wydatków na uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, poprzez zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich.
Podczas absencji chorobowej żołnierz i funkcjonariusz otrzymywać będą 80 proc. uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym - tak jak inne osoby wykonujące pracę odpłatnie.
Środki finansowe pochodzące z ograniczenia uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy - pozostających na zwolnieniach lekarskich - przeznaczone mają być na fundusz nagród i zapomóg dla tych, którzy będą faktycznie wykonywać zajęcia służbowe, w zastępstwie nieobecnych z powodu choroby.
Według autorów zmian, planowane propozycje wpisują się w oczekiwania przełożonych funkcjonariuszy i żołnierzy różnych szczebli kierowania oraz samych funkcjonariuszy i żołnierzy - którzy wykonują zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych z powodu zwolnień lekarskich.
(PAP)