Zamiast kilku przelewów na poszczególne rodzaje ubezpieczeń i funduszy od 1 stycznia wystarczy jeden przelew. To duże uproszczenie, bo o identyfikacji, zaksięgowaniu i rozliczeniu wpłaty na koncie będzie decydował tylko numer rachunku składkowego. Płatnik nie będzie podawać dodatkowych danych, które wymagane są obecnie, takich jak: numer rachunku bankowego (wskazuje ubezpieczenie albo fundusz, którego dotyczy wpłata), dane identyfikacyjne (NIP, REGON, PESEL, nazwa, imię oraz nazwisko, numer i seria paszportu albo dowodu osobistego), okres rozliczeniowy (miesiąc i rok), numer decyzji/umowy/tytułu wykonawczego.
Ważne!
Nowe konta ZUS będą aktywne od 1 stycznia 2018 roku – wcześniej nie można zaplanować na nie przelewów z przyszłą datą.
Czytaj również: Warto sprawdzić poprawność swojego nowego indywidualnego numeru rachunku składkowego >>
Zlecając płatność w swoim banku warto sprawdzić aktualne komunikaty, bo w wielu bankach przelewy zdefiniowane na rachunki ZUS w dotychczasowym formacie będą realizowane wyłącznie do 29 grudnia 2017 roku, w innych - do końca roku.
Pewne natomiast jest, że od 1 stycznia 2018 roku wpłaty na stare konta będą odrzucane z powodu braku zachowania spójności z wymogami regulacyjnymi, nawet jeśli byłyby realizowane jako zlecenia stałe do ZUS i zlecenia z odroczoną datą realizacji do ZUS. Po 1 stycznia trzeba więc pamiętać o założeniu nowego zlecenia stałego na nowy numer konta, bo wpłaty na stare konta wrócą na konto przedsiębiorcy, a to może powodować zaległości w ZUS.
Ważne!
Przelew na nowe konto w formie stałego zlecenia lub przelewu z przyszłą datą można ustawić w bankowości internetowej dopiero po 1 stycznia 2018 roku.
Czytaj również: Jak zapłacić grudniowe składki ZUS? Ważne zmiany >>