Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy systemowej, osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Natomiast nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym ani wypadkowym (art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 2 ustawy systemowej).
 
 
Na podstawie art. 9 ust. 1custawy systemowej osoba, która oprócz pobierania zasiłku macierzyńskiego posiada jeszcze inny tytuł do ubezpieczeń, np. umowę zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców pobierających zasiłek macierzyński, zarówno za okres urlopu macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego.Zobacz także:
Stosownie do art. 82 ust. 6 ustawy zdrowotnej, w przypadku zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o których mowa w art. 66 ust. 1, składka finansowana z budżetu państwa opłacana jest tylko wtedy, gdy nie ma innej podstawy do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym z umowy zlecenia obowiązkowa będzie składka zdrowotna (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy).
Zatem, jeśli rodzic, będący pracownikiem lub osoba prowadząca pozarolniczą działalność pobiera zasiłek macierzyński i jednocześnie wykonuje umowę zlecenia, to w dalszym ciągu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Przy czym, jeśli chodzi o pracownika, to choć kodeks pracy nie przewiduje zakazu wykonywania dodatkowego zatrudnienia w okresie korzystania z podstawowego urlopu macierzyńskiego, to należy mieć na uwadze przeznaczenie tego urlopu, a mianowicie regeneracja sił po ciąży i porodzie oraz sprawowanie osobistej opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.
 
 
W przypadku wykonywania umowy zlecenia w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie stosuje się również przepisu art. 17 ustawy zasiłkowej. W myśl tego przepisu ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Oznacza to, że podjecie dodatkowego zatrudnienia w okresie urlopu macierzyńskiego (i rodzicielskiego) nie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego.
 
Więcej o uprawnieniach rodzicielskich znajdziesz w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.