Propozycje zmian dotyczące funkcjonowania Funduszu Pracy
\

W dniu 9 lipca 2012 r. w siedzibie Pracodawców RP odbyło się spotkanie zespołu ekspertów reprezentujących siedmiu reprezentatywnych partnerów społecznych, których zadaniem jest wypracowanie propozycji zmian prawnych regulujących funkcjonowanie Funduszu Pracy.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że dyskusja dotycząca ewentualnego wyłączenia Funduszu Pracy z sektora finansów publicznych jest bezzasadna, gdyż środki zasilające ten fundusz mają charakter środków publicznych i służą realizacji polityki zatrudnienia, która powinna pozostawać w dyspozycji ministra pracy. Jednocześnie podkreślili konieczność nadania partnerom społecznym kompetencji nadzorczych wobec sposobów wydatkowania środków Funduszu oraz stworzenia mechanizmu uniemożliwiającego ministrowi finansów zarządzanie i dysponowanie „wolnymi” środkami Funduszu. Obecna praktyka prowadzi do ich zamrażania mimo znacznego bezrobocia i braku środków na aktywizację zawodową m.in. ludzi młodych. Partnerzy wyrazili opinię, że należy powołać Radę Funduszu o kompetencjach decyzyjnych i nadzorczych. W jej skład wchodziliby przedstawiciele (po jednym) wszystkich partnerów społecznych reprezentowanych w TK oraz reprezentant ministra pracy. Członkowie Rady byliby powoływani przez Prezesa Rady Ministrów. Kompetencje omawianego gremium miałyby być następujące:

- wpływ na przygotowywanie rocznych planów finansowych Funduszu Pracy oraz zatwierdzanie tych planów;

- konsultowane wszystkie projekty ustaw przewidujące zmiany w art. 108 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. propozycje mające na celu zmiany w katalogu zadań realizowanych ze środków Funduszu;

- podejmowanie decyzji co do uruchomienia rezerwy dodatkowej Funduszu Pracy zapisanej w planie finansowym (o ile w tej kwestii zostanie ustalone wspólne stanowisko);

- analizowanie (ex-post oraz ex-ante) efektywności różnych form aktywnego wspierania osób bezrobotnych finansowanych ze środków Funduszu, które byłyby przesłanką do podejmowania decyzji w przyszłych latach.

W trakcie spotkania padła także propozycja zmian ustawowych, z których wynikałoby, że środki, które zostały zgromadzone w Funduszu Pracy na początek danego roku, w części stanowiącej co najmniej 90 proc. całkowitej kwoty, tworzyły tzw. rezerwę dodatkową. Zostałaby ona uwzględniona w planie finansowym po stronie przychodów jako środki z lat ubiegłych, a po stronie kosztów realizacji zadań jako potencjalne wydatki tak, by można było uznać owych środków za tzw. „wolne”. Pozostałe 10 proc. kwoty (wielkość sztywna) zostawałoby do dyspozycji Ministra Finansów jako rodzaj bufora bezpieczeństwa na wypadek, gdyby została zagrożona wypłata świadczeń z Funduszu Pracy w danym roku finansowym. Pomysł ten nie został jednak ostatecznie zaakceptowany i ma być jeszcze omawiany na kolejnym spotkaniu, które wyznaczono na 20 lipca 2012 r.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.fzz.org.pl, stan z dnia 11 lipca 2012 r.

Data publikacji: 11 lipca 2012 r.